Tratamente si sanatate!

Un stil de viata sanatos, de la dieta la tabieturi. Retete culinare, tratamete naturiste.

Moderator: airina

Tratamente si sanatate!

Postby marrya24 » Sun May 27, 2012 7:09 am

Deschid acest topic mai degraba pentru a raspunde Ramonei la intrebarea pe care mi-a adresat-o pe topicul meu. Si bineanteles as dori sa vorbim aici si despre orice doriti legat de anumite tratamente, boli sau alte lucruri legate de sanatate. Poate mai invatam si alte noi experiente care ne pot ajuta pe parcursul vietii.
Revenind la intrebarea ta Ramona"Ce fel de tratament urmezi?.... Fac tratament pentru a putea ramane insarcinata. Am ovare polichistice, si e mai greu in cazul meu sa dobandesc sarcina. Avand ovare polichistice, menstruatia este extrem de neregulata si atunci cand este , ovulatia este extrem de scazuta. Am urmat un tratament bazat pe Clomfiene( clomid). Acest mediament ajuta sa se produca ovulatia in cantitate normala pentru a se putea dobandi sarcina. Daca eram la ovulatie urma sa mi se administreze o injectie cu HCG si apoi sansele cresteau cu pana la 90 la suta. Asa am am ramas acum 2 ani. Din pacate, la sarciniile cu tratament prima se cam pierde. Nu se stie de ce... Poate corpul meu nu era auficient de bine pregatit. De 2 ani incerc din nou insa fara rezultat. Acum urmeaza sa fac o punctie pe ovare, pentru a-mi scoate chistuletele pe care le am. Doctorul e optimist si mi-a zic ca in proportie de 95 la suta voi raspunde la tratament dupa aceasta operatie. Cam asta e povestea. Sper sa fie asa, ca daca nu trebuie schimbat tratamentul, si e pe baza hormonal... Si sunt cam sceptica la consecinte. Si cu acest tratament am avut reactii adverse, dar din fericire au fost cele mai minore, adica niste cosuri aparute "din senin" pe spate. Le-am rezolvat pe alea, mai apar pe fata cate unul, insa mi se par inofensive. Cu tratament hormonal lucruriile se cam schimba... Dar nu vreau sa ma gandesc acolo... Eu sper sa dea rezultate acest trratament.
Nu stiu daca in cazul unei sarcini, va trebui sa urmez un tratament de sustinere. Asta vom vedea atunci. ;)
Image
Vreau, pot, voi reusi!!!.
marrya24

Re: Tratamente si sanatate!

Postby Buttercup » Mon May 28, 2012 6:32 am

Curaj, Maria! Iti tin pumnii si ma rog pentru tine sa fie cu bebe cat mai curand tot efortul acesta... ;)
Image
Buttercup

Postby Raluca » Mon May 28, 2012 7:30 am

marrya24 wrote:Deschid acest topic mai degraba pentru a raspunde Ramonei la intrebarea pe care mi-a adresat-o pe topicul meu. Si bineanteles as dori sa vorbim aici si despre orice doriti legat de anumite tratamente, boli sau alte lucruri legate de sanatate. Poate mai invatam si alte noi experiente care ne pot ajuta pe parcursul vietii.
Revenind la intrebarea ta Ramona"Ce fel de tratament urmezi?.... Fac tratament pentru a putea ramane insarcinata. Am ovare polichistice, si e mai greu in cazul meu sa dobandesc sarcina. Avand ovare polichistice, menstruatia este extrem de neregulata si atunci cand este , ovulatia este extrem de scazuta. Am urmat un tratament bazat pe Clomfiene( clomid). Acest mediament ajuta sa se produca ovulatia in cantitate normala pentru a se putea dobandi sarcina. Daca eram la ovulatie urma sa mi se administreze o injectie cu HCG si apoi sansele cresteau cu pana la 90 la suta. Asa am am ramas acum 2 ani. Din pacate, la sarciniile cu tratament prima se cam pierde. Nu se stie de ce... Poate corpul meu nu era auficient de bine pregatit. De 2 ani incerc din nou insa fara rezultat. Acum urmeaza sa fac o punctie pe ovare, pentru a-mi scoate chistuletele pe care le am. Doctorul e optimist si mi-a zic ca in proportie de 95 la suta voi raspunde la tratament dupa aceasta operatie. Cam asta e povestea. Sper sa fie asa, ca daca nu trebuie schimbat tratamentul, si e pe baza hormonal... Si sunt cam sceptica la consecinte. Si cu acest tratament am avut reactii adverse, dar din fericire au fost cele mai minore, adica niste cosuri aparute "din senin" pe spate. Le-am rezolvat pe alea, mai apar pe fata cate unul, insa mi se par inofensive. Cu tratament hormonal lucruriile se cam schimba... Dar nu vreau sa ma gandesc acolo... Eu sper sa dea rezultate acest trratament.
Nu stiu daca in cazul unei sarcini, va trebui sa urmez un tratament de sustinere. Asta vom vedea atunci. ;)

Mariutza, toata lumea are ovare polichistice, mai putin barbatii! :lol: Asa ca nu trebuie sa te streseze prea mult gandul asta, trebuie sa ai incredere ca o sa fie totul bine. Acum, stiu cat e de mare stresul, presiunea, ca doar socialul ne impinge sa traim ca la carte, ne casatorim, hop apare copilul si tot asa. Doar ca Dumnezeu bunutul mai diversifica lucrurile si are un plan pentru fiecare. Daca ai incredere, o sa fie totul bine! :D
Image
Raluca
VETERAN! (nefumator de peste 6 luni)

Postby marrya24 » Mon May 28, 2012 7:42 am

Or fi avand Ralu, insa nu ca mine. Eu sunt extrem de "ciudata". In fine, eu am incredere, nu e vorba ca nu am... Mereu am fost optimista, indiferent de ce mi se spunea de catre doctori. Eu functionez pe principiul: ce la doctor e cu neputiinta, la Dumnezeu este cu putiinta. Stiu ca va fii atunci cand va trebui sa fie... Doar ca asteptarea asta ma omoara :D ...asta este cea mai mare problema a mea...rabdarea... :( :D
Image
Vreau, pot, voi reusi!!!.
marrya24

Postby Raluca » Mon May 28, 2012 7:48 am

marrya24 wrote:Or fi avand Ralu, insa nu ca mine. Eu sunt extrem de "ciudata". In fine, eu am incredere, nu e vorba ca nu am... Mereu am fost optimista, indiferent de ce mi se spunea de catre doctori. Eu functionez pe principiul: ce la doctor e cu neputiinta, la Dumnezeu este cu putiinta. Stiu ca va fii atunci cand va trebui sa fie... Doar ca asteptarea asta ma omoara :D ...asta este cea mai mare problema a mea...rabdarea... :( :D

Asteptarea te omoara, tratamentul te streseaza si tot asa, asta inseamna un stres imens. E un cerc vicios din care trebuie sa iesi cumva. Stiu ca si sa stai sa nu faci nimic, iar nu e bine. Dar imi aduc aminte de perioada noastra de glorie de facut dragoste cu ochii pe ceas si pe calendar si din acest motiv iti zic: incearca sa te relaxezi, stresul sperie pe bb. :D
Image
Raluca

Postby gabitza60 » Tue May 29, 2012 4:29 pm

Marrya, iti doresc mult succes si bunul Dumnezeu sa te ajute sa-ti implinesti visul! :D ...are dreptate Ralu, incearca sa fii mai linistita, mai relaxata, pentru ca nici conceptia in conditii de stres maxim nu e buna...am o prietena care a ramas insarcinata dupa ce a avut un accident de masina urat de tot... :( iar fetita pe care a nascut-o are imunitate ff.scazuta si e bolnavioara mai tot timpul...stresul dauneaza mult fatului!........deci, relaxare! :D
gabitza60

Postby deea9 » Wed May 30, 2012 8:17 am

mult succes ! si ai incredere ca va fi bine! Dumnezeu are grija de toti! chiar si de tine,Marry , cu tot cu ciudatenii ;)
Image
deea9
MODERATOR

Return to Lifestyle si sanatate