S-a mai lasat cineva de fumat de curand?

Forum de sprijin pentru cei care doresc sa se lase de fumat

Moderator: airina

Re: S-a mai lasat cineva de fumat de curand?

Postby elai » Fri Sep 18, 2009 8:16 pm

multumesc, sunteti singurii care -mi puteti da in sfat sincer la nevoie.
elai

Postby marrakesh » Fri Sep 18, 2009 9:36 pm

buna m-am reintors si in toata perioada asta nu am mai fumat deci am 2 luni si jumatate
pentru mine voi ati fost ajutorul cel mai mare fiidca mi-ati spus la ce sa ma astept
sunteti un mare ajutor pentru cei care incerca sa se lase de fumat
[url="http://smokefreequitmeter.com/"]
Image
[/url]
marrakesh

Postby Messa » Tue Sep 22, 2009 10:25 am

Bravo, Marrakesh!!! FELICITARI! Ce bine imi pare cand mai aflu vesti!
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby pisicuta » Tue Sep 29, 2009 12:43 pm

Am trei saptamani si doua zile de cand nu am mai fumat- Metoda- Allen Carr. Este a doua incercare de a ma lasa de fumat in ultimii 2 ani, dar stiu ca de data asta a functionat. Ce pacat ca am aflat decat acum de aceasta carte si a trebuit sa-mi incarc plamanii timp de 14 ani. A fost foarte usor si acum imi vine sa spun la toata lumea sa citeasca cartea . Am reusit sa conving 2 persoane sa citeasca cartea( asculte audiobook), dar mi se se pare prea putin.
pisicuta

Postby miha84 » Fri Oct 02, 2009 2:02 pm

ce carte?? si eu TREBUIE sa ma las...mai devreme sau mai tarziu tot trebuie..
miha84

Postby Messa » Fri Oct 02, 2009 8:16 pm

Miha84, felicitari pentru ca te-ai hotarat sa te lasi de fumat! Si bine ai venit pe forum! Despre cartea de care vorbim, citeste aici: Metoda lui Allen Carr.
Image
Messa
Site Admin

Postby Viciu » Mon Oct 05, 2009 5:21 pm

Heei

Eu am implinit astazi 3 saptamani :) Am tot urmarit in timpul asta forumul vostru ( acum al nostru ) si mi-a fost de ajutor. Am zis ca este inutil sa zic si eu ceva pana nu trec 3 saptamani ( am inteles ca in perioada asta dispare dependenta fizica etc ).

Au trecut cele 3 saptamani asa ca si eu pot spune sau scrie ca m-am lasat de curand si de fumat si multumesc de ajutorul vostru : Messa, Justlenu si Airina + restul.

Sa ne auzim/scriem cu bine !
Viciu

Postby airina » Tue Oct 06, 2009 6:54 am

felicitari Viciu pentru renuntarea la .... viciu :D ;) si bine ai venit!!
3 saptamani inseamna mult... ce mai transpiram cand ma laudam cu ele :twisted: ... acum e mai usor... cateodata mai greu... dar important este ca SE POATE!!
forumul ajuta, asadar te asteptam sa ne povestesti cum este pentru tine aceasta experienta... i-ar ajuta si pe cei care nu sunt inca hotarati, dar viziteaza forumul in ideea ca ... poate, poate...
la cat mai multe saptamani, luni... ani... fara tutun!! ;) 8-)
Image
all you need is love, or maybe some... coffee
airina
MODERATOR

Postby Viciu » Tue Oct 06, 2009 9:13 am

Bine v-am gasit

Banuiesc ca experienta mea nu difera major de a restului. Fumam de..aproape 9 ani, in medie un pachet + 10 zilnic, cu mici si rare variatii ba in minus, ba in plus. Nu planificasem niciodata serios sa ma las de fumat desi incercari am mai avut dar doar de gura celor din jur si niciodata nu am fost convins ca o sa se intample, asa ca nu prea le pun la socoteala.

Dupa o petrecere unde am cam exagerat numarul tigarilor fumate, mi s-a facut putin cam rau in timpul noptii asa ca am ajuns somnoros si nervos la servici unde era luni. M-am suparat ca dupa ce ca era luni, era dimineata si servici eu nici nu ma simteam grozav asa ca am zis ca gata, asa nu mai merge. Asa ca nu am mai fumat de atunci.

Am cautat rapid pe google ceva gen '' cum sa renunti la fumat..'' si am dat de forum. Aici am citit cam toate etapele la Messa, Justlenu si Airina si asa trecea timpul in timp ce ma regaseam in ce scriati voi si ma mai si amuzam la multe lucruri. Am trecut si eu prin toate starile in primele 3 zile , dupa care lucrurile au inceput sa se aseze incetisor. Am baut apa ( fara pai ), am mancat mai multe fructe de obicei iar berea am inlocuit-o cu laptele :) .

Asa ca acum, dupa 3 sapt. nu prea mai simt nevoia de fumat ca la inceput dar in schimb consum 2L de lapte zilnic , 3 mere, 3 banane, 3 portocale si multi struguri:) . Nu am citit cartea magica dar in schimb am citit alta carte caci am avut timp. De fumat , am simtit in timpul ce a trecut nevoia destul de des dar tot la fel de des am reusit pana acum sa nu o consider o nevoie importanta.

In rest, lucrurile au ramas la fel ca inainte numai ca mai aeriste, placut mirositoare si mai energice .

Pe curand !
Viciu

Postby Messa » Wed Oct 07, 2009 6:24 pm

Bravo, Viciule, si bine ai venit pe forum! Ma bucur ca ai gasit inspiratie printre noi si sper sa tot aud de reusite ca a ta! Mai ales ca ai izbandit atat de firesc. Te trec pe lista? Acum 3 saptamani, zici... pe ce data, exact?
Image
Messa
Site Admin

PreviousNext

Return to Ajutor pentru a renunta la fumat