Se poate, uite un exemplu aici!

Forum de sprijin pentru cei care doresc sa se lase de fumat

Moderator: airina

Re: Se poate, uite un exemplu aici!

Postby airina » Thu Mar 26, 2009 7:24 am

da, asa e... pentru cei dornici sa "renunte" la acest viciu, cartea lui Carr este un tratament eficient!
eu am reusit! ma apropii de 2 luni de cand am terminat cartea si de cand am stins ultima tigare! nu mai fumez si da!! este minunat!
Image
all you need is love, or maybe some... coffee
airina
MODERATOR

Postby Messa » Fri Mar 27, 2009 5:40 pm

Cartea lui Carr este de ajutor, si mie mi-a folosit! Bine ai venit, miticu! Esti pe lista de 2009!
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby Capricioasa » Fri Apr 03, 2009 8:35 pm

miticu wrote:draga webmaster, poate am gresit ceva in legatura cu tehnoredactarea si-mi cer scuze, te rog sa corectezi formularile, dar lasa postarile care sunt in spiritul site-ului. cred ca asta conteaza de fapt...
o sa revin cu un text anterior, nu stiu daca-i o problema de trafic sau e politic-tehnic-redactionala. daca asta-i cazul, te rog sa reformulezi cum stii ca e corect tehnic ceea ce am scris sau voi scrie. daca si un singur om se lasa de fumat ajutat de marturia mea, eu zic ca tot e bine..
o sa repet: Justlenu multumesc de primire, o sa incerc sa evit telenovela, desi sunt un cetatean suficient de cinic si negativist ca sa descurajez orice initiativa, fie ea si proprie, fara un profit macar ludic, dar dupa multi ani simt cu adevarat satisfactia unui lucru cu adevarat mare, important. Nu fumez de 8 (opt) zile, dar incerc sa transmit enormitatea acestei perioade pt. un om care a fumat in medie minim 40 de tigari pe zi in ultimii 20 de ani. Adica aprox. 2,5 tigari pe ora activa, ora de ora, an de an. Doar la bani daca ma gandesc si ar trebui sa ma ...
Ma rog, partea frumoasa abia urmeaza: nu conteaza cat ati fumat sau ati vrea sa mai fumati, conteaza daca vreti sa nu mai fumati. Si cu totii stim acest lucru, dar nu pot sa va transmit acest lucru intr-o rubrica de forum, fie el bine-intentionat. Repet, textul e GRATUIT, faceti efortul sa cititi si sa meditati. Sunt fo' 180 de pagini pe care nu pot sa le condensez intr-o postare entuziasta. E mai simplu decat credeti sau sperati. Nu e chiar ca o scutire scolara pe motiv de viroza, da' nici departe nu-i. Am certitudinea ca m-am lasat de fumat, singurul lucru care mi-ar putea schimba noua/vechea viata ar fi o trauma majora in perioada imediat urmatoare. Sper ca nu. Am un frate mai mare si prieteni din adolescenta, la fel de fumatori ca mine, la fel de stresati si/sau viciosi ca mine, care se uita la mine de cateva zile ca la un calugar zen-budist-nebun. Da, ma gandesc la fumat in continuare, mananc ceva mai mult, (mancarea are gust), poate o sa ma ingras un pic ( daca nu fac sport ), dar ma simt EXTRAORDINAR si vreau sa raman asa. Ma simt un pic derutat de formularea conform careia multi au citit cartea si cativa s-au si lasat. Eu m-am lasat fara drept de apel, nu am de gand sa recidivez si eram convins ca rata de succes e mult mai mare. Nu va amuzati, nu vreau sa fiu patetic, dar am fumat TOT, inclusiv cozi de cirese sau celebra matase de porumb in hartie de ziar. Asta de fapt e o amintire draga, pasteam vacile pe islaz, ne dadeam cu roata de tractor pe deal, tataie chiar cultiva tutun si nepotii fumam ORICE. E adevarat ca nu erau Viceroy, Dunhill, Kentane sau alte piparoase, dar erau ceva mai sicere in privinta relatiei planta-client. Scriu aici ca sa ma ajut si sa va ajut. Tataie nu mai traieste, fragezit de frontul facut pana la Stalingrad, impuscat in fund si mult iubit la Slatina si Bucuresti, a lasat un trib in spate, dar si asta-i alta poveste. Va rog cititi postarile mele anterioare precum si textul d-lui Carr...

Salutari! Nu am citit cartea si nici nu am asa experienta la fumat ca tine ( m-am oprit dupa 13 ani), insa important e ca ai luat decizia. Sa stii ca ne ajuti si pe noi si stiu ca iti este si tie de mare ajutor sa vorbesti despre asta, asa ca da-i bataie!!! Eu trebuie sa recunosc ca acest site mi-a fost de mare ajutor. In ziua in care l-am cautat si am si postat eram disperata, eram nervoasa si suparata si asta m-a ajutat. Nu am mai fumat de 1 luna. Inca sunt momente cand ma gandesc ca ce ar merge o tigara... si atunci inspir aer, ca si cum as trage din tigara. Ce e placut e ca plamanii mi se umplu de aer curat (ma rog, cat de curat poate fi aerul in Bucuresti :roll: ) si respir altfel.
Capricioasa
VETERAN! (nefumator de peste 1 an)

Postby bogdanb » Tue May 19, 2009 9:47 am

Salut! Cartea lui Carr am citit-o si eu. Culmea ca, desi ieri am terminat-o (dupa 10 ani de fumat), am senzatia ca nu o sa imi mai trebuiasca. Pur si simplu ma simt excelent - de obicei cand incercam asa ceva in prima zi imi venea sa omor pe cineva.
bogdanb

Postby Justlenu » Tue May 19, 2009 4:26 pm

Bine ai venit bogdanb ! Multa bafta si revino pe site cu amanunte despre evolutia ta ca nefumator. Felicitari! :D
Image
Justlenu
SUPERVETERAN! (nefumator de peste 2 ani)

Postby bogdanb » Wed May 20, 2009 5:11 am

Ziua 3 si e foarte bine. Nu le mai simt nevoia - culmea e ca ieri am iesit cu 5 prieteni fumatori si n-am simtit decat mila fata de ei (Carr e cel mai tare...), ce sa mai zic? E foarte bine si ma si simt tot mai fericit pe tema asta.
bogdanb

Postby airina » Wed May 20, 2009 8:03 am

eu am 3 luni de cand am citit cartea lui Carr si te asigur ca vei fi din ce in ce mai fericit!! :D
bafta!
Image
airina
MODERATOR

Postby bogdanb » Mon May 25, 2009 6:18 am

Multumesc pentru sustinere. Intr-adevar ma simt excelent si cred ca de data asta mi-a iesit. Cel mai frica imi era de o noapte lunga in oras, dar sambata am facut si asta si tot nu mi-au trebuit tigari.
bogdanb

Postby airina » Mon May 25, 2009 7:44 am

este primul semn ca esti pe drumul cel bun! :D va fi din ce in ce mai usor... trebuie rabdare si multa incredere in forte proprii!
bafta!
Image
airina
MODERATOR

Postby bogdanb » Mon May 25, 2009 8:06 am

Misto e ca e surprinzator de usor. Si am mai incercat de zeci de ori si a fost groaznic de fiecare data. Uite ca acum e foarte bine.
bogdanb

PreviousNext

Return to Ajutor pentru a renunta la fumat