"Scurt" Jurnal de Lasat de Fumat - Poate ajuta ca exemplu

Forum de sprijin pentru cei care doresc sa se lase de fumat

Moderator: airina

"Scurt" Jurnal de Lasat de Fumat - Poate ajuta ca exemplu

Postby razv09 » Mon Sep 21, 2009 9:56 am

Istoric: Barbat 31 ani . Fumator de 15 ani. O medie "ochiometrica" un pachet pe zi. In perioade de exces 2 pachete pe zi (la bere).
Cum mi-a venit ideea: Pur si simplu m-am hotarat intr-o seara de unul singur ca nu mai merita sa fumez. Am fumat o ultima tigara, am aruncat pachetul la gunoi si m-am dus la culcare. Nu a fost nimic spectaculos, imi aduc aminte ca nici macar nu am strivit pachetul ci pur si simplu l-am pus frumos in tomberon.
Ce a urmat:
Prima zi: Trezit - plecat direct la servici (altfel fumam cam 3-4 tigari dimineata + drumul pana la servici). Nu am incercat sa ma chinui cu o cafea asa ca am renuntat la cafeaua de dimineata. Am anuntat pe toti ca m-am lasat de fumat. Aveam o stare fizica si psihica groaznica ma gandeam tot timpul la fumat. In prima noapte visam ca fumam. M-am trezit aiurea in miezul noptii, somn in reprize.
A 2-a zi: La fel, starea era destul de proasta. Irascibil si cu o nevoe de a fuma de nedescris. Mi-am cumparat urgent bomboane mentolate. Intr-o ora eram pe drum sa-mi mai cumpar alt pachet de boboane. De fiecare data ceream cele mai mentolate bomboane. Pana seara mancasem 3-4 cutii de bomboane mentolate. Eram asa de balonat de la ele ca abia puteam sa merg pe strada. Noaptea visam iara ca fumam; tot asa somn in reprize.
A 3-a zi: Am continuat cu bomboane. Pana in momentul in care am mai continuat sa citesc pe internet despre lasatul de fumat. Asa am citit pe nerasuflate in cateva ore cartea "In sfarsit nefumator" de Allen Carr. Cartea a fost ok si o recomand desi nu sunt adeptul cartilor autoeducative de genul: "Cum sa ... in 10 zile." Cartea asta insa,in momentele alea de anxietate e chiar buna. Revenind, in carte spunea sa ca nu e bine sa inlocuiesti viciul cu altceva ... mi-am dat seama ca asa e si am renuntat la bomboane. La cate mancam, daca nu renuntam muream naiba de la mentosanele alea :) . Din pct de vedere fizic eram ok. Reusisem sa mai am asa pauze de... sa zic 10 minute destul de dese, in care sa nu ma gandesc la fumat. De obicei pana in momentul asta, cam 99% din timp ma gandeam la fumat sau la chestii legate de fumat. Simteam un vid in creier.. ceva de nedescris. Puterea de cncentrare era cam asa: max 30 secunde pe un lucru :) deci… groaznic. Nu puteam sa fac practic nimica. Aveam impresia ca imi scazuse IQ cu 80% asa ma simteam. Simteam o ameteala generala acuta (le explixam colegilor ca sunt ametit cam asa ca dupa 2 beri pe burta goala). Inca mai invitam colegii de serviciu la o tigara, unde ieseam dar bineinteles ca nu fumam. Practic renuntasem la fumat dar nu si la pauze. Mi-am adus aminte am renuntat fara sa vreau la cafeaua de dimineata fara de care in urma cu 3 zile nici nu-mi imaginam ca se poate. In seara zilei a-3-a am iesit la o bere cu niste prieteni: imi testam reactiile! Vroiam sa vad daca berea nepretioasa BERE se poate bea fara sa fumez. In urma cu 3 zile nu as fi crezut ca se poate asa ceva, acuma vroiam sa vad daca se poate. Surpriza: berea mergea ca unsa si fara tigara. Atuncia mi-am dat seama ca se poate sa zicem ... socializa si fara tigara. Oricum la prima iesire e chinuitor imi ziceam singur in cap de nenumarate ori : “Mai bine mor de nefumat decat de fumat.!”

A-4-a zi: Cred ca aicea a fost maximul de criza. Psihic eram lovit in aripa bine de tot (de altfel eu fiind un tip echilibrat psihic pana atuncia ). Irascibil pana la extrem. Seara mi-am violentat verbal nevasta, iar nebuna in loc sa ma inteleaga sis a zica DA SA TRAITI, bineinteles ca face si ea o criza de nervi, asta asa ca sa nu ma simt singur dus cu capul . Deci va dati seama ce frumos a fost. Dupa 4 zile deja nu mai siti nevoia sa fumezi fizic. Ramane doar problema psihica. Realizezi asta prin faptul ca: iti aduci aminte de fumat cand dai cu mana spre buzunarele in care iti tineai tigarile, cand te urci in masina sa conduci te ia brusc o pofta de tigara (pentru ca fumam in timp ce coinduceam).. ma rog. cam astea ar fi problemele psihice. Era sa uit, ca din a-4-a zi ma apuca o tuse ... mai ceva ca inainte de a ma lasa de fumat. Iesea din mine bleah..mai bine nu va spun. Cica e normal… plamanii se curata.
A-5-a zi: Starea de ameteala care m-a insotit din prima zi pana acuma, pare ... doar pare asa o idee sa fie mai domoala. Parca dar asa un pic doar parca incep sa ma concentrez mai mult.. nu cu mult :). Oricum realizez ca o sa fie bine.
A-6-a zi: Ies la un tenis de camp. FF buna ideea. Realizez ca pot juca 2 ore, ceea ce inainte era imposibil, si realizez ca ma lasa mainile si picioarele insa eu mai am .. suflu. De obicei oboseam din cauza plamanilor. Oricum e un sentiment placut sa-ti dai seama ca fizic pare se schimba ceva.
Cam asta e jurnalul meu. Sunt in a 6 a zi de nefumat, sunt constient ca nu voi mai pune nici macar o tigara in gura, ca voi purta toata viata stigmatul unui fost fumator, ca fata de altii trebuie sa am grija cu tentatia de a fuma vreodata o tigara in mod accidental.
In urma experientei pot spune ca:
1.Fumatorii sunt oamni bolnavi, ceilalti, nefumatorii sunt oamenii normali. Tineti minte un fumator plateste bani ca sa se simta normal. Imediat ce isi satisface nevoia de nicotina se simte normal (ca un nefumator), pentru o perioada pana cand nivelul de noicotina scate atat de mult, incat fumatorul mai trebuie sa mai aprinda o tigara ... si tot asa….
2.Un fumator nu fumeaza de placere ci de nevoie. Un fumator este de multe ori pus in postura de a se simtii nu tocmai bine de ex: cand nu mai are tigari, cand nu poate fuma ca este intr-o zona de nefumatori, cand este in avion/tren.. bla bla. Deci oricum ca fumator vei avea momente de "slabiciune" pentru ca nu tot timpul vei putea sa iti aprinzi o tigara.
3.Pentru a fi normal platesti cu bani buni. Se poate face un calcul cat platesti pe luna/an/ sau intr-o viata.
4.Pe langa ca platesti cu bani, platesti si cu sanatate. Nu cred ca vrea cineva sa vada cum se moare de cancer intr-un spital de la noi, si de fapt de oriunde. (eu din pacate am vazut recent)
Ca si concluzie, imi dau seama eu care eram un fumator convins si patimas, care in ultimii 15 ani am fumat in continuu fara sa incerc macar o data sa ma las, pot sa spun acuma ca efortul de a te lasa de fumat e mult mai mic dacat il estimezi initial. Practic nu e asa de greu sa te lasi de fumat, SERIOS. Oricum oamenii sunt diferiti si poate ca altora le e mai greu dar cu siguranta efortul MERITA. Eu sunt in a 6 a zi de nefumator dar din cate am inteles abia dupa o luna o sa se simta cu adevarat beneficiile.
Recomand tuturor fumatorilor sa se lase de fumat BRUSC, FARA INLOCUITORI, FARA MEDICATIE, DOAR PRIN VOINTA.
E mai simplu decat va inchipuiti.
Revin dupa o perioada sa va mai impartasesc beneficiile pe care le-am castigat in urma lasatului de fumat.

Cu bine,
Razvan :)
Image
razv09

Re: "Scurt" Jurnal de Lasat de Fumat - Poate ajuta ca exemplu

Postby Messa » Tue Sep 22, 2009 10:11 am

Razvan, BINE AI VENIT si FELICITARI! Si multumim pentru rezumatul atat de complet al starilor prin care ai trecut zilele astea - eu ma regasesc in cam 90% din ce ai scris si sunt sigura ca va fi de mult ajutor celor care vor sa se lase de fumat si vor sa stie la ce sa se astepte in prima perioada fara tigari!
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby razv09 » Mon Oct 05, 2009 11:52 am

3 Saptamani.
E din ce in ce mai usor.
Image
razv09

Postby Silva » Mon Oct 05, 2009 12:43 pm

Subscriu la cele spuse de razv09. Am doua saptamani de cand m-am lasat de fumat si nici nu-mi vine sa cred cat de usor este. Imi pare rau ca am asteptat atatia ani ca sa aflu acest lucru. Probabil ca pana acum nu mi-am dorit cu adevarat sa ma las. Trebuie sa recunosc, mai exista momente de "ratacire", la iesirile cu prietenii, dar trec repede. Acum ma lupt cu mine sa trec la pasul urmator: sa ma apuc de sport.
Felicitari si mult succes tuturor celor care au decis sa se lase de fumat!
Silva

Postby razv09 » Mon Oct 12, 2009 12:02 pm

O luna. Chiar merita.
:)
Image
razv09

Postby Messa » Sun Oct 18, 2009 8:08 pm

BRAVO, RAZVAN!!!
Image
Messa
Site Admin

Postby R@du » Thu Oct 22, 2009 1:55 pm

Tare ideea cu jurnalul. Majoritatea or sa se regaseasca in ce ai scris tu.
........maturator de praf de stele....
R@du

Postby razv09 » Mon Nov 02, 2009 2:26 pm

R@du wrote:Tare ideea cu jurnalul. Majoritatea or sa se regaseasca in ce ai scris tu.

Sper sa ajute pe cineva. Pe mine m-au ajutat orele petrecute citind acest forum.

Acuma realizez ca nu mai numar zilele de cand m-am lasat de fumat. Realizez ca trec zile consecutive ( ma rog .. 2 zile consecutive :D ) in care sa nu-mi aduc aminte de fumat, in care sa nu mi aduc aminte deloc de nici un aspect legat de fumat. Eu zic ca este o realizare. Sunt foarte rare momentele in care imi doresc sa fumez. A trecut mai bine de o luna de cand nu am mai visat ca fumez.Ce sa mai zic ... numai de bine ...
Image
razv09

Postby Messa » Thu Nov 05, 2009 6:04 am

Este o MARE realizare! Esti clar pe drumul cel bun! BRAVO!
Image
Messa
Site Admin

Postby razv09 » Thu Nov 19, 2009 8:11 am

2 Luni. Mult mai bine.
Pentru toti cei care inca mai au dubii daca se pot lasa... SE POATE!!!
ESTE MULT MAI USOR DECAT PARE!

PS

O problema mai putin placuta este ca mi-a crescut colesterolul destul demult fata de anul trecut. Medicul mi-a spus ca este din cauza ca m-am lasat de fumat; pentru ca am avut un aport mai mare de alimente ( ceea ce este oarecum adevarat).
Mi-a mai spus ca abia intr-un an se regleaza metabolismul.
A mai patit cineva asa ceva? Sunt si medici pe aicea? Este plauzibila/documentata explicatia medicului? (eu stiam ca fumatul e un factor agravant pentru colesterol si ca lasatul de fumat scade cantitatea de colesterol).
Image
razv09

Next

Return to Ajutor pentru a renunta la fumat