Prima mea incercare alaturi de Champix

Forum de sprijin pentru cei care doresc sa se lase de fumat

Moderator: airina

Prima mea incercare alaturi de Champix

Postby Laddu » Tue Jan 18, 2011 9:20 am

Buna ziua,

Sunt nou pe forum (in sensul de user), dar citesc de ceva vreme topicurile de aici. Am 25 de ani si fumez de vreo 7. Tusea, oboseala m-au facut sa decid sa incerc sa renunt la fumat. Multe tentative au trecut, plasturi, guma, vointa, toate fara rezultat.

Am aflat de campania MS si am mers la sedinta de initiere, apoi la Marius Nasta la control si tratament. Pentru ca sunt un pic mai ipohondru am decis sa aleg Champix ca medicament (Zyban poate da convulsii). Momentan sunt in ziua 5 a tratamentului cu Champix, urmad ca din ziua 8, adica Vineri sa renunt la fumat.

Pe aceasta cale as avea o intrebare fostilor fumatori, care au reusit cu Cahmpix:

Ati simtit ceva in primele 7 zile ? Vi se parea ca vreti sa fumati mai mult tot in primele 7 zile ale tratamentului ?

Pot sa zic ca in afara de o durere de cap, dupa aceste 5 zile, nu am nicio senzatie de repulsie fata de tigara. Din contra, imi vine sa fumez mai mult, parca nu ma mai satur. Ieri am fumat 2 pachete, eu care rar depaseam 1/zi.

Multumesc anticipat celor care pot impartasi experienta lor cu Champix. Poate acesta este tiparul corect al medicamentului si imi fac eu griji degeaba!
Last edited by Laddu on Sat Jan 29, 2011 3:27 pm, edited 1 time in total.
Laddu

Re: Intrebare Chmapix

Postby deea9 » Tue Jan 18, 2011 9:36 am

vreau sa te felicit pentru decizia de a te lasa de fumat ! dar nu pot sa-ti impartasesc din experienta mea , doarece eu am facut-o fara substituenti! mult succes :)
Image
deea9
MODERATOR

Postby ramona74 » Tue Jan 18, 2011 7:54 pm

Sunt si eu noua pe forum , la fel ca tine, nu cred ca sunt in masura sa dau sfaturi ,deoarece am "recidivat" si eu de nenumarate ori. Insa incerc si eu sa-mi spun parerea in privinta medicamentelor.Parerea mea ca medicamentele fac mai mult rau decat bine, m-am gandit si eu la un moment dat sa incerc un tratament.Insa tot citind diverse articole si uitandu-ma la filmulete pe youtube, am ajuns la concluzia ca tot schimbarea atitudinii mentale vis-a-vis de tigari ramane cea mai buna optiune.Eu sunt inca in faza asta,adictia fizica nu prea ma sperie, dar cea psihica e o mare problema pentru mine..si nici eu nu cred ca e normal sa-ti vina sa fumezi mai mult, cand de fapt scopul medicamentului e sa reduci tigarile...
ramona74

Postby Laddu » Tue Jan 18, 2011 8:34 pm

Din pacate dupa 7 intr-adevar tusesc. Am facut control de rutina si la plamani si la ficat si la inima. Se prezinta bine din spusele medicilor (stiti cum e, pacientul e sanatos dar mort).

Decizia de a lua medicamente as vrea sa cred ca imi apartine (no offence), motivele mele fiind mai mult sau mai putin bine intemeiate. Multumesc de sfaturi, dar fiecare procedeaza cum crede mai bine.

Ma interesa cineva care a luat Champix si poate detalia care sunt etapele lasarii de fumat prin tratament.

Mersi
Laddu

Postby Zoth » Wed Jan 19, 2011 3:35 am

Nu am luat Chmapix, am luat Zyban.
Apropos, Zyban-ul poate conduce la convulsii doar daca bei nepermis de mult si, de la data inceperii tratamentului te lasi brusc si de baut.....cica trebuie sa lasi bautura treptat :roll:
Deci, nu stiu daca ,,ingredientele'' medicamentelor sunt comune dar, intr-adevar, in primele zile simti nevoia sa fumezi foarte mult, cat nu fumai inainte de medicament. Motivul este simplu: medicamentul este un inhibitor al absorbtiei de nicotina. Astfel, organismul tau nu mai primeste doza de nicotina si simte nevoia sa compenseze prin fumat peste masura: sa stii ca este degeaba dar plamanii tai....
Eu am fost o norocoasa pentru ca am primit toate aceste sfaturi dar si explicatia clara a fenomenului inainte sa incep si, stiind despre ce este vorba, in cele 7 zile mi-am diminuat tigarile fortandu-ma (nu pentru ca nu simteam nevoia :oops: ) si inducandu-mi singura starea de abstinenta pentru a ma obisnui cu ea inainte de a lasa complet tigarile.
Daca mai simti nevoia sa intrebi ceva, te rog.....eu am aprox 12-14 zile...nu mai stiu pentru ca n-am vrut sa le numar.....am preferat sa consider in sinea mea ca este asa dintotdeauna - pe modelul ,,tigarile nu exista'' - ...asa ca putem schimba pareri in masura in care stiu si pot.

Iti urez succes si tarie pentru ca doar medicamentul nu va rezolva dependenta de acest narav comun.
Zoth

Postby Laddu » Wed Jan 19, 2011 9:32 am

Buna Zoth,

Multumesc de confirmare. Atat la intalnirea de informare cat si in discutia privata cu Medicul mi s-a explciat cum actioneaza medicamentul. Am citit prin alte parti ca ar crea senzatie de repulsie fata de tigara si eram confuz avand in vedere starile pe care le am. Multumesc de confirmare.

Ai scris ca ai luat Zyban. Ai incheiat tratamentul ? Cat timp ai luat ? Ce efecte secundare a avut asupra ta ?

Eu de la Chmapix am dureri de cap, nu foarte profunde... suportabile. Mai nou ametesc si am ceva dureri toracice.
Laddu

Postby Zoth » Wed Jan 19, 2011 5:55 pm

Si eu am citit la altii de treaba cu repulsia: nu am avut asa ceva (chiar m-am intrebat si eu de ce eu nu am asa ceva...eram invidioasa deja). Dureri de cap? Nu mai mari sau mai dese decat inainte - sincer, nu am avut mare lucru: ceva ameteli in primele 3-4 zile, ceva greata si dupa aceea au disparut si astea.

Daca ai dureri de cap incearca cu o aspirina....farmacista mi-a zis ca este chiar indicata 1/4 aspirina pe zi pentru fumatori deoarece, datorita fumatului, sangele se coaguleaza mai rapid fiind mai vascos.

Cred ca durerile toracice pot fi de la acea tuse pe care spui ca o ai: si eu tusesc dar explicatia este destul de simpla - se curata
Nu te mai cauta atat: nu ai nimic de la medicament...a-i fi primul de pe aici...
Zoth

Postby Laddu » Wed Jan 19, 2011 7:10 pm

Am precizat deja ca sunt mai ipohondru ... :) Prin natura mea trebuie sa ma caut.

Inca o zi si scap. O sa incerc sa tin aici un fel de jurnal cu modul in care decurg zilele. Am credinta ca de data aceasta nu va fi iar un epic fail, ca in celelalte n cazuri.
Laddu

Postby rodika » Thu Jan 20, 2011 9:15 pm

mov_expert wrote:baaaaaaaaaaaaaaa .......... stiti ce greu m-am apucat de fumat in urma cu 20 de ani ? ..... mah , si-mi era ciuda ca tot cercul meu de prieteni fuma .... toti erau smecheri ......... dar in final am luat niste Zyban combinat cu Chmapix si am reusit sa devin si eu fumator !
Si atunci e logic ca tot asa voi si reusi sa ma las de fumat.... cu Zyban combinat cu Chmapix ...............................................................................................................................................

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Mov, ce mai faci, nu te-am mai vazut pe aici...
Image
rodika

Postby Laddu » Mon Jan 24, 2011 3:26 pm

Comentariile de mai sus in care punctuatia e folosita excesiv, m-au facut sa renunt la ideea de a tine un jurnal.

O imagine face cat 1000 de cuvinte.
Image
Laddu

Next

Return to Ajutor pentru a renunta la fumat