Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Forum pentru pregatirea etapelor de dinaintea renuntarii la fumat.

Moderator: airina

Re: Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Postby Justlenu » Sun Nov 16, 2008 7:04 am

Problema e ca poti sa tot faci acelasi pas la nesfarsit, ca si cum ai deschide o usa, dar nu pasesti dincolo de ea, doar ai vrea, sau ca si cum ai bate pasul pe loc. E bine sa incerci sa faci ceea ce iti doresti in interiorul tau, dar sa iti gasesti forta. E una sa te gandesti, dar... ideea e ce vrei de fapt. Si daca semnele clare de boala provocata de draciile alea nu te pun pe ganduri, ce te mai poate convinge? Take care! :)
Image
Justlenu
SUPERVETERAN! (nefumator de peste 2 ani)

Postby armindu.girl » Tue Mar 03, 2009 4:17 pm

Si eu am patit sa ma tot pregatesc....pentru muulta vreme. Acum sunt nefumatoare de vreo juma de an. Ceea ce m-a ajutat pe mine foarte mult a fost sustinerea psihologica din partea unei persoane. Dupa ce am vorbit cu persoana repsectiva(am avut o singura intanire) m-am lasat...fara sa ma mai tot pregatesc. De aceea va recomand cu caldura: http://www. [link sters de Administrator] .ro/ [...]
O zi frumoasa tuturor!
armindu.girl

Postby Messa » Tue Mar 03, 2009 4:27 pm

armindu.girl, bine ai venit, dar... fara linkuri primele 30 de postari, postate in cel putin 10 zile diferite. Citeste Regulamentul forumului. :) Bravo pentru reusita, si eu am aproape jumatate de an de cand nu mai fumez.
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby Justlenu » Wed Mar 04, 2009 8:36 am

armindu.girl bine ai venit! Ar fi misto daca ai mai intra pe forum sa ne mai impartasesti din experienta ta ca nefumatoare, sa ne povestesti amanunte despre cum ai reusit sa renunti, cum ti-a fost atunci si cum iti e acum fara tigari. :D
Image
Justlenu
SUPERVETERAN! (nefumator de peste 2 ani)

Postby cristina » Wed Apr 08, 2009 9:04 pm

Buna,

WOW! Sunt impresionata cati oameni au scris pe forumul acesta si cat va sustineti reciproc. Si am vazut ca sunt si rezultate! Bravo!
In seara asta, fumand o tigara pe balcon, ma gandeam cat le urasc, cat de mult mi-as dori sa pot sa ma las de fumat, imi spuneam in gand toate beneficiile de care m-as bucura daca as reusi, dar, in acelasi timp, imi dadeam seama cat de lipsita de vointa sunt, cum nu rezist o ora fara sa fumez ... Admit ca sunt dependenta, stiu ca imi fac rau, deja au inceput sa apara efectele (dupa 10 ani in care am fumat cel putin un pachet/zi), stiu ca dau o gramada de bani pe ele si totusi... nu ma pot lasa! Am incercat! Am plecat la serviciu fara sa-mi cumpar tigari, am anuntat pe toti colegii ca m-am lasat, sperand ca macar de rusine sa nu fumez. Rezultatul: 3 ore nu m-am putut concentra la nimic?! 3 ore m-am gandit non stop la cat de mult am nevoie de o tigara, am avut o stare de nervozitate continua, am inceput sa transpir de nervi, de agitata ce eram. Dupa 3 ore am luat o tigara de la un coleg, apoi inca una si inca una, apoi m-am dus sa-mi cumpar pachetul zilnic ... si asta a fost... in acesti 10 ani, m-am lasat voluntar pentru 3 ore! Si a fost groaznic... Stand la tigara, ma intrebam daca nu cumva exista un centru de dezintoxicare pentru fumatori - un loc unde sa ma tina inchisa pana ma las de fumat - credeti-ma ca m-as duce, daca nu sunt in stare singura, macar "ajutata" ... Cautand cum sa ma las de fumat, am dat de forumul acesta si e super pentru ca gasesti suportul de care ai nevoie, gasesti oameni care te inteleg si te ajuta cu sfaturi si incurajari. Am vazut ca sunt multi dintre voi care au trecut prin adevarate chinuri in prima, a doua saptamana si tot au reusit. Oare eu as reusi? Sau as dezamagi ca de fiecare data cand am incercat sa ma las? Am sa citesc si eu cartea aceea miraculoasa a lui Allen ... Marturisesc ca am citit 40 pagini dar m-a cam plictisit si am lasat-o din mana. Poate e mai interesanta mai incolo. :) Dupa ce o termin de citit sper din tot sufletul sa revin pe forumul acesta si sa va spun ca am stins ultima tigara...
cristina

Postby airina » Thu Apr 09, 2009 9:37 am

buna cristina si bine ai venit! ;)
da, asa este, SE POATE!! parca "ma vad" pe mine citind ceea ce tu ai scris... la fel gandeam si eu: oare o sa reusesc? ei bine, am reusit!! azi sunt fix 8 saptamani (2 luni :D ;) ) de cand nu m-am mai atins de tigari!
nu spun ca este usor... nu este deloc usor :cry: dar crede-ma ca se merita!!
ca sa nu pun la socoteala tot ce inseamna sanatate, eu ma simt LIBERA! chiar aseara vorbeam cu o prietena fumatoare care zicea ca ar vrea sa le lase pentru ca vrea sa faca economii :roll: , dar inca ii mai place sa fumeze! iar eu i-am raspuns ca in momentul in care m-am lasat nu mai imi placea deloc sa fumez, ba chiar nu ma placeam deloc cand aprindeam o tigare...
tu spui ca le urasti... eu zic ca esti pe drumul cel bun :mrgreen: nu mai trebuie decat sa-ti iei inima in dinti si sa spui GATA!
tentatiile sunt multe si sunt peste tot, dar ce este cel mai important este sa te astepti la asa ceva si sa faci fata situatiei!!

si inca ceva... daca nu reusesti din prima nu-i bai, nu dezamagesti... important este sa incerci si sigur vei reusi!
pe mine m-a ajutat cartea lui Allen, pe altii nu... depinde de fiecare cat de mult are nevoie sa fie manipulat :shock: dar poti apela la alte trucuri...
sper sa revi cat de curand pe forum sa ne spui cum este la tine inceputul ca si... NEfumatoare!
Bafta!
Image
all you need is love, or maybe some... coffee
airina
MODERATOR

Postby Messa » Thu Apr 09, 2009 7:58 pm

Cristina, bine ai venit! Sa stii ca poti sa vii pe forum si inainte sa stingi ultima tigara!
Image
Messa
Site Admin

Postby Messa » Fri Apr 10, 2009 1:53 pm

Cristina, ne-ai mai vizitat? :)
Image
Messa
Site Admin

Postby LeSta » Fri May 15, 2009 1:15 pm

Hmmmm. Nimeni nu se mai pregateste sa omoare NicoDemonul?
Image
LeSta

Postby Messa » Sat May 16, 2009 3:47 pm

Din ce am observat, cele mai multe decizii cu privire la renuntarea la fumat se fac... de anul nou. In timpul anului se lasa mult mai putini... nu stiu mie ce mi-a venit, sa ma las in septembrie! :lol:
Image
Messa
Site Admin

PreviousNext

Return to Vreau sa ma las de fumat!