Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Forum pentru pregatirea etapelor de dinaintea renuntarii la fumat.

Moderator: airina

Re: Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Postby LeSta » Sat May 16, 2009 4:13 pm

Dap.... Eu cred ca te lasi cand esti pregatit sa te lasi.... Multi se lasa de An nou.... Dar si rata de esec e cea mai mare atunci....:D
Image
LeSta

Postby Messa » Sat May 16, 2009 4:18 pm

Este, pentru ca este o hotarare impulsiva pentru multi... iar hotararea de a renunta la fumat nu se poate lua asa, la "inspiratie"... chiar trebuie ceva pregatire inainte. Fara pregatire, incercarea esueaza si fumatorul cade si mai adanc in viciul lui: "uite ca nu pot sa ma las!", ceea ce este desigur fals, oricine se poate lasa de fumat, dar numai cu ceva pregatire inainte.

Eu cred ca daca toti cei care se lasa de fumat ar avea parte de sprijin 100% din partea celor din jur, macar inca cineva care se lasa de fumat alaturi si macar o luna de pregatire psihologica inainte de "momentul zero", ar reusi. Fara substitute nicotinice, fara medicamente.
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby LeSta » Sat May 16, 2009 5:01 pm

De ce e asa greu sa convingi un om sa devina nefumator si e asa usor sa convingi unul sa devina fumator?
Image
LeSta

Postby Messa » Sat May 16, 2009 6:01 pm

Pai nefumatorul de obicei se apuca la varsta cand orice zboara se mananca... deci nu stie pe ce lume e si inghite pe nemestecate orice vine de la anturaj, mentori (care nu au neaparat cele mai bune intentii sau care au intentii bune, dar sunt ei insisi varza)... iar fumatorul care ar vrea sa se lase este DEPENDENT de nicotina, deci...
Image
Messa
Site Admin

Postby Justlenu » Sat May 16, 2009 6:37 pm

Si cum e mult mai usor sa faci un lucru rau decat unul bun, tot asa si cu fumatorul si nefumatorul... cert e ca toti incepem prin a fi nefumatori si in final ajungem mai devreme sau mai tarziu nefumatori, deci fumatul e doar o perioada absurda a vietii, un pas depasit mai apoi. ;)
Image
Justlenu
SUPERVETERAN! (nefumator de peste 2 ani)

Postby R@du » Mon May 18, 2009 8:14 am

Am incercat sa ma las de fumat de vreo cateva ori dar nu prea reusesc. Ultima data a fost pentru vreo 2 sapt si m-am apucat ca trec printr-o perioada mai grea cu srl-ul meu: rate, scaderea vanzarilor..etc. M-am lasat pentru ca am realizat ca dau 2 mil/luna, respectiv 24 mil/an, deci muncesc o luna ca sa fumez.Si mai si contribui la bugetul de stat degeaba. M-am reapucat crezand ca ma calmeaza, ca ma linisteste, ca imi place.etc. M-a linistit o perioada( cam o sapt.) si tot acolo am ajuns: la stres, nervi.
Am fost nervos vreo 3-4 zile din cauza sevrajului si am facut ca draq. Mi-e si rusine de cei din jurul meu care mi-au suportat nervii.
Desi am constientizat faptul ca ma trezeam mai fresh dimineata si parca aveam si mai multi banutzi in portofel,m-am reapucat.
Cu ce as putea sa suplinesc tigara in aceste momente grele?
........maturator de praf de stele....
R@du

Postby Messa » Mon May 18, 2009 9:54 am

R@du wrote:dau 2 mil/luna, respectiv 24 mil/an, deci muncesc o luna ca sa fumez
Aoleuuuu, la calculul asta nu m-am gandit... Brrr! Asa e!

R@du wrote:Si mai si contribui la bugetul de stat degeaba.
Poti sa zici asta de doua ori... asa e!!! :x

R@du wrote:M-am reapucat crezand ca ma calmeaza, ca ma linisteste, ca imi place.etc.
Rationalizari. E tipic, asa se manifesta orice dependenta... de fapt nu tu credeai ca te calmeaza, ca te linisteste, ca iti place... toate astea erau ganduri care iti veneau in minte din cauza dependentei de nicotina; creierul tau incerca sa gaseasca totusi o logica in sinuciderea lenta care este fumatul.

R@du wrote:M-a linistit o perioada( cam o sapt.) si tot acolo am ajuns: la stres, nervi.
Normal! Saptamana de "linistire" era doar dependenta satisfacuta; odata doza revenind la normal, nu ai mai perceput starea de bine artificiala si totul a revenit la starea obisnuita - stres, nervi...

R@du wrote:Am fost nervos vreo 3-4 zile din cauza sevrajului si am facut ca draq. Mi-e si rusine de cei din jurul meu care mi-au suportat nervii.
Nu ai de ce sa te simti rusinat - dependenta nu este vina ta; in schimb, doar tu esti cel care se poate scutura de ea. Cei din jurul tau, daca te iubesc, ar face bine sa te suporte si sa te incurajeze la fiecare incercare. Nu de alta, dar la un moment dat iti va reusi! Iti spun eu, pentru ca am trecut prin exact ce ai descris.

R@du wrote:Desi am constientizat faptul ca ma trezeam mai fresh dimineata si parca aveam si mai multi banutzi in portofel,m-am reapucat.
Repet, fumatul este departe de a fi un obicei rational.

R@du wrote:Cu ce as putea sa suplinesc tigara in aceste momente grele?
Oh, sunt foarte multe posibilitati! Apa plata bauta cu paiul. Seminte. Mere. Sport. O activitate casnica oarecare, dar care implica mainile. Discutii cu noi, pe forum :D

R@du, eu consider ca tu ai facut un pas ENORM realizand ca fumatul este nociv (si pentru sanatate, si pentru portofel) si ca, de aici pana la a renunta la fumat definitiv, cu tot cu acele incercari esuate, nu mai e mult. Nu te grabi - pregateste-te sa fii liber de fumat. Stai si construieste-ti strategii de rezistenta. Gandeste-te la tine in postura de nefumator. Rareste tigarile si treci la super-ultra-para-light si slim, pe deasupra. Si, la un moment dat, ai sa simti ca esti pregatit si ai sa REUSESTI.

PROMIT!
Image
Messa
Site Admin

Postby Justlenu » Tue May 19, 2009 4:10 pm

Bine ai venit pe forum Radu, chiar daca acum doar "tatonezi terenul" si inca nu esti liber ca pasarea cerului fatza de nicotina.
Spunele Messei sunt foarte la obiect si nu imi mai ramane de spus decat ca nu vei regreta daca renunti, o sa ajungi chiar sa te intrebi de ce naiba ai fumat (cum ma intreb eu adesea dupa ceva luni de la renuntare)... Te asteptam intre nefumatori cat mai curand! Bafta!!! :D
Image
Justlenu
SUPERVETERAN! (nefumator de peste 2 ani)

Postby LeSta » Thu May 21, 2009 4:05 pm

ma ia cheful de fumat!!!!!!!!!! :mrgreen: :geek: :ugeek: :roll: :twisted: :o :( :x :?: :evil: :? 8-) :roll: :lol: :!: :?: :x
Image
LeSta

Postby Messa » Tue May 26, 2009 9:12 am

LeSta, atata iti trebuie, dupa ce ai rezistat eroic, sa mai ai chefuri din astea... :mrgreen: :evil:
Image
Messa
Site Admin

PreviousNext

Return to Vreau sa ma las de fumat!