Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Forum pentru pregatirea etapelor de dinaintea renuntarii la fumat.

Moderator: airina

Re: Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Postby danish » Tue Jun 30, 2009 3:35 pm

Subscriu si eu la partea cu albitul dintilor, numai ca eu doar am constatat ca s-au albit, fara a apela la serviciile dentistului ( omul acela rau cu bazaitoarea aia care lasa in urma mirosul ala de Protan OMG ) doar prin periajul obisnuit si binenteles, lipsa de vopsea nicotinica :P.
Cat despre Allen Carr si cartea sa, mie mi-a fost de un real ajutor, este de fapt, lucrul care m-a ajutat sa scap de tutun. Insanatosire grabnica Anca si spor la nepufait in continuare :))
Dupa ce m-a victimizat, am impins si pe altii s-o citeasca si sunt mandru ca am acum inca patru cunoscuti nefumatori ......... este un virus bun aceasta carte :)

Cateodata ma simt aiurea cand ma aud vorbind despre aceasta carte in fata altora, parca as fi sectant :D .......... parca propovaduiesc evanghelia anti-tutun :mrgreen: :mrgreen: :lol:
Image
danish
VETERAN! (nefumator de peste 1 an)

Postby Messa » Wed Jul 01, 2009 8:54 am

:lol: Pai sa stii ca asa suna, zau... dar, in fine, daca ajuta, o propovaduim si pe asta, ce sa facem? :lol: :lol: :lol: Bravo, danish, vad ca ai ceva vechime!
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby Justlenu » Wed Jul 01, 2009 5:35 pm

Despre albirea dintilor... chiar am fost intrebata daca mi-am albit dintii. Adevarul e ca s-au albit in aproape un an fara gudroanele care ii pictau, desi ii spalam de mama focului. Deci, inca un beneficiu al renuntarii la fumat. Aviz amatorilor! :D ;)

Nu conteaza metoda, conteaza sa reusim ceea ce ne propunem!
In rest, bravo Danish, deja ai 4 luni si...la cat mai multe! :D
Image
Justlenu
SUPERVETERAN! (nefumator de peste 2 ani)

Postby Ancadavide » Tue Jul 07, 2009 9:36 am

......... este un virus bun aceasta carte

Cateodata ma simt aiurea cand ma aud vorbind despre aceasta carte in fata altora, parca as fi sectant .......... parca propovaduiesc evanghelia anti-tutun

Gata cu infectia , ma simt ok..poate pt ca sunt acasa :) nicairi nu e ca acasa ... Ms pentru urarile de insanatosire Danish .
Cat despre cartea lui Allan Carr asa cum am spus nu m-ar fi ajutat daca nu as fi fost decisa ca vreau sa renunt la alimentarea cu " otrava " ...observ ca nu am cum sa vb despre ea unor persoane din jurul meu care nu au dorinta renuntarii la tutun. M-ar privi ca pe o ciudata, o sectanta hahah cum ai zis si tu Danish... . Simt uneori ca anumite persoane din jurul meu ma invidiaza pentru ca am reusit si totusi nu mi-ar spune ca isi doresc si ele sa renunte, poate asa as sugera sa citeasca cartea dar altfel e mai greu.
Ma gandeam ...in mai toata Europa nu se mai fumeaza in restaurante, adica nu se mai fumeaza nicaieri decat in aer liber ,,,o sa se intample asta si la noi? Dar cand? De ce nu se face din asta o regula generala pt toata Europa ca sa stim un lucru .
Ok. Pe curand !
Anca
Image
Ancadavide
VETERAN! (nefumator de peste 6 luni)

Postby Messa » Tue Jul 07, 2009 7:32 pm

Anca, nimeni nu poate renunta la fumat decat daca VREA lucrul asta. Odata pasul asta facut, cartea lui Carr ajuta mult! Dar, asa este, cei care nu intentioneaza sa se lase de fumat nici nu vor citi cartea... pentru ca nu ii intereseaza!

Nu stiu cand vor exista reguli asa drastice si la noi... poate cand mai scade numarul de fumatori, dar uite ca, desi sunt pictograme pe pachete, desi e scump, desi oamenii stiu ca ii omoara, dependenta e mai puternica! Si se lasa putine persoane. Dar putem spera, nu-i asa? :)
Image
Messa
Site Admin

Postby Justlenu » Thu Jul 09, 2009 7:32 pm

Anca, sa stii ca ai dreptate cand spui ca e ciudat sa spui fumatorilor care nu vor sa renunte, despre metode de a renunta... indiferent pe care o consideri mai buna. La un moment dat am incercat si eu sa recomand cuiva din familie cartea aia, asa ca o solutie minune ca am vazut ca functioneaza la multi, dar degeaba, nu cred ca vrea sa renunte.
Nu am citit cartea asta si poate o voi citi candva ca o curiozitate (deja ma uimeste cum "hipnotizeaza"), as vrea sa stiu si eu ce are asa fantastic din moment ce fumatul e un viciu personal... deci fiecare face ce vrea si cand nu mai vrea spune gata! asa e cu orice alt lucru personal in viata fiecaruia. Nu poate sa vina unu' sa-ti bage in cap diverse daca tu nu vrei... si faptul ca citesti cartea aia pleaca de la vointa!

Doamne, sper si eu sa se interzica fumatul in locuri publice, asta incluzand si serviciul (cine vrea, sa iasa la o gura de aer in paralel cu otrava, dar in cladiri e groaznic sa te intoxici cu fumul altora dupa ce ai reusit sa lasi viciul). In restaurante ar fi ideal sa nu se fumeze, nu mai vorbesc! Sper sa intre lucrurile pe fagasul normal si in tara asta candva...
Image
Justlenu

Postby Ancadavide » Fri Jul 10, 2009 11:04 pm

Hey ! Ma intrebam...eu sunt ultima persoana care s=a lasat de fumat inscrisa pe site? Cum e posibil? Unde e toata lumea? Pe un alt site? Cum facem sa aducem mai multi fumatori pe site dornici sa renunte?
Ma gandeam eu asa in seara asta ...probabil ca nu f multe persoane aleg sa se inscrie pe site desi sunt convinsa ca sunt f multi cei care isi doresc sa se lase..ehhh sau poate nu ?!
Weekend placut tuturor !
Image
Ancadavide
VETERAN! (nefumator de peste 6 luni)

Postby Justlenu » Mon Jul 13, 2009 3:32 pm

E o decizie greoaie... pana la urma, drogul e mai puternic pt unii, care nu vor sa ii spuna odata -NU! Si dureaza pana oamenii se trezesc din lunga lalaiala, fumeaza doar din obisnuinta multi... chiar daca nu gasesc ceva bun, doar asa.
Fumatul e ca o cusca in care iti place sa stai, desi ai putea sa iesi daca ai vrea, dar de ce sa faci un pas sa iesi, cand ti-e asa comod sa stai acolo?... Asta cred ca se intampla, oamenilor le vine greu sa ia atitudine, dar sunt convinsa ca toti s-ar lasa de fapt, toti tanjesc sa nu fie dependenti. Din pacate nu-i putem ajuta daca ei nu vor, orice le-am spune. Ei trebuie sa faca acel prim pas.
Acum e si vara, concedii, soare, mare, si unii chiar nu-si pot imagina cum ar fi sa stea fara sa fumeze... dar se poate, asa cum am mai zis, invatzul are si dezvatz!!!

Sfat pt fumatori: Indrazniti sa va doriti sa fiti liberi, nefumatori si sunteti pe jumatate scapati de viciu. Apoi luati atitudine cat mai curand, e viata voastra la mijloc, incercati sa realizati cu ce va jucati! Totul sta in a lua decizia corecta, apoi vine de la sine, trece mai usor decat pare :!: ...
Last edited by Justlenu on Wed Jul 15, 2009 11:27 am, edited 1 time in total.
Image
Justlenu

Postby Messa » Tue Jul 14, 2009 4:05 pm

Eu cred ca sunt multi care nu stiu de site :) Va trebui sa-l promovam cumva :)
Image
Messa
Site Admin

Postby Nosmoke » Tue Jul 14, 2009 4:30 pm

Messa wrote:Eu cred ca sunt multi care nu stiu de site :) Va trebui sa-l promovam cumva :)

Eu oricum vorbesc despre site si despre suportul primit aici cu cei care au aflat ca m-am lasat de fumat. O sa il bag si in semnatura la yahoo mail. sa vada toata lumea
Nosmoke
VETERAN! (nefumator de peste 1 an)

PreviousNext

Return to Vreau sa ma las de fumat!