Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Forum pentru pregatirea etapelor de dinaintea renuntarii la fumat.

Moderator: airina

Re: Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Postby Messa » Tue Jul 14, 2009 8:21 pm

Multumesc mult, Nosmoke!
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby Justlenu » Wed Jul 15, 2009 11:30 am

Si eu i-am facut reclama chiar la inceputuri, cum am stiut mai bine . Trebuie sa spuneti toti tuturor cunostintelor fumatoare ca aici e un loc pentru toti cei care doresc sa renunte la fumat. Oricand pot gasi o vorba buna, un sfat!
Image
Justlenu
SUPERVETERAN! (nefumator de peste 2 ani)

Postby Messa » Wed Jul 15, 2009 12:15 pm

Multumesc, Justlenu! :)

Ma gandeam sa fac si niste fluturasi :)
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby Nosmoke » Thu Jul 16, 2009 11:34 am

Messa wrote:Multumesc mult, Nosmoke!

Sincer, noi trebuie sa iti multumim tie, nu invers. Cu cat ne strangem mai multe persoane foste fumatoare cu atat mai bine.
Nosmoke
VETERAN! (nefumator de peste 1 an)

Postby v4l3n7in » Fri Jul 17, 2009 8:27 am

Buna ziua tuturor.
Numele meu este Valentin, am 23 ani si sunt fumator de aproximativ 7 ani, insa vreau sa renunt la acest viciu.
Marti eram la munca si mi-am terminat pachetul de tigari pe la ora 15.00. Brusc am hotarat sa numai imi cumpar altul si sa renunt, insa nu am putu rezista si evident mi-am cumparat inca un pachet, dar hotarat fiind sa ma las intr-un final de atunci am fumat doar dimineata la cafea cate 2 tigari. eu cred ca este un inceput fiindca fumam aproximativ un pachet si jumatate pe zi. In prima zi mi-a fost foarte greu sa nu fumez deloc insa acum pot rezista fara probleme, dar ce ma sperie cel mai tare e faptul ca abia astept dimineata zilei urmatoare ca sa aprind o tigara si sa beau o cafea :(
Ajutati-ma va rog cu ceva sfaturi daca puteti, imi doresc sa termin odata cu tigarile insa nu pot asa de tot...
Multumesc mult
v4l3n7in

Postby Nosmoke » Fri Jul 17, 2009 10:01 am

In primul rand te felicit pentru dorinta ta de a scapa de tutun. :) Bine ai venit. Faptul ca esti aici este un mare pas pentru tine. Pentru inceput ar trebui sa citesti ce s-a scris aici. Vei fi uimit cat de mult te va ajuta. 8-) Vei gasi si metodele utilizate de cei care au decis sa nu mai fumeze. Vei decide singur ce metoda adopti si care ti se potriveste.
Si cel mai important, sustinerea de care ai mare nevoie o gasesti aici.
In concluzie, rascoleste forumul si vezi ce s-a scris. ;)
Nosmoke

Postby Justlenu » Sun Jul 19, 2009 1:18 pm

Bine ai venit Valentin! Asa cum ti s-a spus, primul pas si poate cel mai important e sa decizi ca vrei sa renuti la fumat, restul va veni de la sine. Deja ai facut acest pas. Trebuie doar sa nu te intorci din drum si sa stii cu adevarat ce vrei. Din pacate pentru dorinta ta de a astepta dimineata urmatoare, e mai bine sa renunti la cele 2 tigari deoarece ele te pot reintoarce oricand la vreo suparare sau bucurie inapoi si sa fumezi iar mult. Adica, daca nu elimini drogul de tot din corp cat mai repede, fara sa-i mai dai fie si cate putina nicotina, esti de nisipuri miscatoare.
E foarte bine ce ai facut, dar trebuie sa stii ca pentru a reusi sa te lasi definitiv de tigari trebuie sa nu mai fumezi deloc si asta cat mai repede. Multa bafta si te asteptam aici ca nefumator! :D
Image
Justlenu
SUPERVETERAN! (nefumator de peste 2 ani)

Postby v4l3n7in » Mon Jul 20, 2009 1:19 pm

Multumesc mult de tot.
De joia trecuta de cand fumez doar cate 2 tigari pe zi vreau sa spun ca in timpul zilei nu am simtit deloc nevoia sa fumez.
Sunt hotarat sa renunt de tot la fumat dar cele 2 tigari in combinatie cu cafeaua de dimineata au un efect asupra unor chestii fiziologice :D (crek intzelegetzi) ,
am incercat de 2 ori doar cu cafea si nu e acelasi lucru, trebuie sa gasesc pana la urma o solutie si pentru asta pentru ca stiu ca este o chestie psihica.
v4l3n7in

Postby Nosmoke » Tue Jul 21, 2009 6:53 am

v4l3n7in wrote:Multumesc mult de tot.
De joia trecuta de cand fumez doar cate 2 tigari pe zi vreau sa spun ca in timpul zilei nu am simtit deloc nevoia sa fumez.
Sunt hotarat sa renunt de tot la fumat dar cele 2 tigari in combinatie cu cafeaua de dimineata au un efect asupra unor chestii fiziologice :D (crek intzelegetzi) ,
am incercat de 2 ori doar cu cafea si nu e acelasi lucru, trebuie sa gasesc pana la urma o solutie si pentru asta pentru ca stiu ca este o chestie psihica.

Inteleg perfect problema ta pentru ca si eu m-am temut ca ma voi confrunta cu asta insa, beau cafeaua cu putina miere in loc de zahar iar de ceva timp iau niste pastile naturiste care contin seminte de in si ceai verde.totul merge ceas :D Si imi mentin si greutatea. Daca te intereseaza patilutele scrie pe pm ptr ca nu vreau sa fac reclama aici. ;)
Nosmoke

Postby airina » Tue Jul 21, 2009 10:50 am

eu am rezolvat problema cu ceai antiadipos :D asa ca solutii exista si difera de tigarea de dimineta... :D ;)
Image
all you need is love, or maybe some... coffee
airina
MODERATOR

PreviousNext

Return to Vreau sa ma las de fumat!