Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Forum pentru pregatirea etapelor de dinaintea renuntarii la fumat.

Moderator: airina

Re: Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Postby Nefumatorul » Tue Jun 02, 2009 7:26 am

R@du, mai intri pe aici, mai citesti?
Sper ca da. Pentru ca am vesti bune!
Probabil ca nimeni de pe forumul asta nu a fumat cit mine, iar daca eu am putut, poti si tu.
Certitudinea mea vine nu din dos, gen "stiu ca poti, hai, curaj, vei reusi, avem incredere in tine, tra-la-la", pentru ca nu te cunosc.
Dar exista asa numita "Metoda Usoara", nascocita de unul, Allen Carr.
Vei gasi referinte pe saitul asta, exista un topic anume despre metoda lui.
Chestia misto e ca ti s-ar potrivi manusa, intelegind ca n-ai vreme de pierdut sau nervi ne intins cu inutile si dezamagitoare incordari ale vointei.
Observa cu cita seninatate vorbesc despre subiect cei de pe forum care au folosit aceasta metoda, spre deosebire de multi dintre ceilalti, la care vei simti o nesiguranta chiar si dupa multe luni de la "renuntare".
Iti mai amintesc ca fumatul nu te ajuta sa treci peste vremurile grele si, mai ales, niciodata (niciodata) nu vei gasi un anume moment potrivit pentru a te lasa. De ambitie nu duci lipsa, sint sigur, de vreme ce duci in circa un s.r.l., dar pune-ti ambitia sa lucreze pentru firma, caci nu-ti va trebui, daca te lasi prin metoda cu cea mai mare rata de succes.
Relele fumatului le stie oricine, doar ca unii nu o pot recunoaste.
Un mare avantaj al tau e ca ai inteles ce nu face fumatul: nu te linisteste, nu iti place etc.
Mai ramine sa intelegi ce si cum, devenind astfel pregatit sa te lasi.
Cind vei intelege (din cartea aia, "In sfirsit nefumator") motivele reale pentru care fumezi, vei fi la doi pasi de a scapa de tot. Nu-ti spun aici care sint cei doi pasi.
Dar, pina atunci,
fumeaza in ritmul tau obisnuit.
NU incerca sa le reduci!
Micile stari de sevraj dintre doua tigari vor capata amplitudine, iar tigarile vor face pe importantele mai abitir ca de obicei.
NU fuma tigari mai slabe ca de obicei!
Micile stari de sevraj dintre doua tigari se vor indesi, pentru ca drogul se va cere administrat tot mai mult si mai des, nu tot mai rar si mai putin (asa functioneaza drogurile, ce sa mai...).
NU incerca sa inlocuiesti fumatul cu altceva!
Fumatul e in plus in viata ta, deci il vei da afara, nu il vei inlocui. Nu iti vei lua ramas bun de la un prieten drag si de incredere, ci vei ucide un dusman pervers si monstruos!

Hai, vino inapoi pe forum si spune-ne ce vrem sa aflam...
Nefumatorul
VETERAN! (nefumator de peste 6 luni)

Postby Justlenu » Wed Jun 03, 2009 2:56 pm

... chiar am sters ce am scris prima data!!! nu ma cobor intr-atat incat sa dau un raspuns si mai pe masura porcariilor scrise mai sus.
Oricum, consider sincer ca daca tu crezi ca noi "dam raspunsuri din dos" poate ai gresit locul unde sa postezi. Asta chiar e prea de tot!!!
Ce incurajare mai e si asta? Doar ne judeci pe noi, majoritatea, fara sa ne cunosti bineinteles. Pacat! Ar fi bine sa se revina la topicuri, toate au fost transformate in metoda "suprema".
Observa cu cita seninatate vorbesc despre subiect cei de pe forum care au folosit aceasta metoda, spre deosebire de multi dintre ceilalti, la care vei simti o nesiguranta chiar si dupa multe luni de la "renuntare".

Nu exista argumente care sa sustina cele citate de mai sus. Sa nu mai aruncam vorbe in vant!
Last edited by Justlenu on Fri Jun 05, 2009 4:34 pm, edited 2 times in total.
Image
Justlenu
SUPERVETERAN! (nefumator de peste 2 ani)

Postby Messa » Wed Jun 03, 2009 3:20 pm

As prefera sa nu mai "rascolim" ceea ce s-a discutat in cele cateva zile cat am lipsit de pe forum. Adica, sper ca Nefumatorul sa se exprime mai cu grija si sper ca ceilalti membri ai forumului sa se manifeste cu mai multa intelegere - va rog pe toti sa aplicati prezumtia de nevinovatie si sa cereti lamuriri daca ceva vi se pare jignitor, inainte sa va suparati unii pe ceilalti, ok?
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby Amellyn » Thu Jun 04, 2009 8:09 am

Buna, sunt noua pe acest forum si VREAU SA MA LAS DE FUMAT!!!
Am citit cartea lui Allen, am citit tot ce se poate pe acest forum si sunt tot mai convinsa sa renunt dar...mi-e frica!!! Nu stiu nici eu de ce mi-e frica dar am o senzatie de gol in stomac cand ma gandesc ca nu voi mai fuma.
Sa incep cu istoria mea de fumator: m-am apucat la 14 ani si acum am 14 ani de fumat (ce chestie :D nu mi-am dat seama ca sunt aceleasi cifre pina nu am scris), dintr-o prostie evindent (eu pustoaica in cls a VIIa indragostita in secret de el, el era intr-o gasca exclusivista in care se fuma - pe vremea aia era ceva- si din dorinta de a fi cat mai mult in preajma lui am inceput si eu sa fumez. Dragostea mea secreta nu s-a concretizat dar s-a concretizat dependenta mea de fumat). In timpul liceului nu prea am fumat caci erau rarisime cazurile de fumatori si nu prea aveam cu cine sa ma iau. In calsa a 12a s-a dat drumu la fumat cu ocazia majoratelor si tuturor petrecerilor din acea perioada. A urmat facultatea cu toate nebuniile ei, chefuri, terase etc. Am stat in camin si acolo orice era motiv de fumat, cine a stat in camin stie.
Dupa facultate a inceput stresul cu munca, cu nunta, cu cautare de apartament, cu ratele si tot ce implica viata de adult. In octombrie 2007 am aflat ca sunt insarcinata...de fapt tigarile m-au facut sa-mi dau seama de acest lucru...orice as fi fumat ma facea sa simt ingrozitor si nu puteam intelege ce se intampla cu mine de nu mai suportam tigarile, nici macar preferatele mele din care fumam un pachet pe zi.
Pina intr-o zi cd mi-a trecut prin cap sa fac un test de sarcina si am aflat cauza. Prima reactie, cand am vazut rezultatul, a fost sa-mi aprind o tigara (sa nu aruncati cu rosii ca mi-am facut eu destule procese de constiinta) si sa incerc s aimi dau seama cum voi rezista eu atat timp fara tigari cand ele erau viata mea, imi placeau enorm. Noroc ca organismul meu a fost mai tare decat psihicul si a refuzat complet pina la cea mai mica adiere de fum de tigara care ma intorcea pe dos.
Au trecut usor cele 9 luni de sarcina, nu imi lipsea nimic...a fost foarte usor. La 2 luni dupa ce am nascut mai aveam un pic si faceam depresie postnatala de la oboseala si atunci mi-am adus aminte de "prietena" mea de nadejde ce ma facea sa trec peste momentele de oboseala maxima....si asa am aprins prima tigara...dupa cateva fumuri eram asa de ametita incat am zis ca nu are sens.
Dar a 2a zi am incercat iar si iar pina am ajuns acum, dupa 8 luni, la 15 tigari pe zi in conditiile in care incerc sa le tin din scurt. Ma uit la copilul meu si imi zic ca nu merita sa fumez dar cum necum fac ce fac si iar aprind tigara.
In fiecare zi imi zic gata dar apoi o iau de la capat...iar si iar si iar...ma simt ca ultimul om care nu are pic de vointa si nu ii pasa de cei din jur si mai ales nu-i pasa de copil...parca mi se pune o ceata pe creier cand ma gandesc la efectele negative si refuz sa ma gandesc...nimic nu m-a convins si toate certurile ce le-am avut pe tema asta mai tare m-au facut sa imi doresc sa fumez. Nu am probleme de santate (pina si analizele au confirmat-o) si nu ma simt rau cand fumez, chiar imi face o placere deosebita...in agitatia de peste zi cand sunt prinsa cu munca-casa-copil-chestii zilnice sunt singurele momente in care sunt eu cu mine si am timp sa-mi pun gandurile in ordine, sa ma adun si sa o iau de la capat oricat de obosita as fi.
DAR mustrarile de constiinta nu-mi mai dau pace...nu ma mai suport...sunt o mama denaturata si nu stiu ce as face daca as afla ca fumatul meu l-a afectat pe junior...cu toate astea nu stiu de ce tot imi vine sa fumez...sunt un nimic!!!!!!!
DAR GATA!!! Ma pregatesc sa ma las de fumat ...sunt in faza de pregatire psihica, constientizare si asumarea faptului ca nu voi mai fuma niciodata si incerc sa nu imi mai fie frica ... stiu ca pot dar imi trebuie putin curaj.
Sper ca nu v-am obosit cu povestile mele dar nu stiu cu cine as putea vorbi ca sa ma inteleaga...fumatorii imi zic ca nu voi reusi, nefumatorii ma condamna ca m-am reapucat dupa atata timp de pauza si mai ales in conditiile date.
Stiu ca se poate si ca voi reusi...mai am doar un pas...
Amellyn

Postby Nosmoke » Thu Jun 04, 2009 8:29 am

Bun venit Amellyn!
Am sa iti spun parerea mea pe scurt. Dar inainte de toate te rog sa nu mai gandesti despre tine asa urat.
Nu esti deloc o mama denaturata. Si nici nu trebuie sa te desconsideri! Dimpotriva!!!! Apreciaza-te! Si atunci sigur vei reusi orice iti vei propune. Increderea in sine iti lipseste. Atunci cand te-ai lasat prima data de fumat ai facut-o fortata de imprejurari. de data asta vei reusi pentru ca tu vei fi aceea care va decide sa scape de fumat. Cred ca esti genul care nu suporta sa i se impuna ceva. Gandeste-te ca tigara este acea obraznicatura care iti maninca independenta si te face sclava ei.
Iar teama...toti am simtit-o cand ne gandeam sa scapam de fumat. Crede-ma ca teama nu este justificata. Nu pierzi nimic! Dimpotriva ai de castigat atatea. Familia, prietenii, vor fi tot acolo, ba chiar mai fericiti de victoria ta. Eu una am incredere in tine ca vei reusi. SI asta trebuie sa crezi si tu.Succes

p.s. Primul pas l-ai facut deja venind aici ;)
Nosmoke
VETERAN! (nefumator de peste 1 an)

Postby Amellyn » Thu Jun 04, 2009 11:24 am

Ce bine m-ai ghicit!! Mor cand cineva imi zice ce sa fac si imi da indicatii despre cum sa-mi organizez viata, daca nu i-o pot tranti in fata fac in asa fel incat pina la urma tot ca mine iese. Imi place sa cred ca sunt incapatanata si ambitioasa dar tigara e singura care ma face cum vrea ea :(
GATA!!! Acum am sa fumez 2 tigari una dupa alta am sa constientizez inca odata ca nu-mi fac decat rau si vreau ca in jumatate de ora sa revin si sa declar ziua si ora de la care am devenit NEFUMATOARE.
Amellyn

Postby Nosmoke » Thu Jun 04, 2009 11:30 am

Amellyn tu vei simti in sufletul tau cand vei spune STOP. Si asta pentru ca va fi DOAR DECIZIA TA. Nu o faci pentru nimeni. DOAR PENTRU TINE. Pentru ca te respecti, pentru ca stii ca esti mai tare decat dependenta de nicotina si pentru ca stii ce vrei. Si inca ceva...alunga teama ca nu are ce cauta in sufletul tau. Stii la care teama ma refer, nu? :D La aia cum ca daca te lasi acum si nu rezisti ce vor spune etc si etc :cry: Nici macar sa nu iti pese de asa ceva. Pur si simplu nu trebuie sa simti constrangere din partea nimanui. TU ESTI CEA CARE DECIDE! ;)

SUCCES
Nosmoke

Postby Amellyn » Thu Jun 04, 2009 11:34 am

GATA!!! Am stins ultima tigara din viata mea!!! Imi vine sa pling...nu stiu de ce...rational sunt fericit, emotional sunt la pamant ...Azi, 4 iunie 2009 ora 14.35 am devnit nefumatoare...sunt mai tare decat ele si stiu ca pot...multumesc mult pentru sprijinul acordat...conteaza enorm!!!!!!!!
Amellyn

Postby marirogo » Thu Jun 04, 2009 11:44 am

Draga mea, suntem in aceeasi oala !
Eu sunt cu o zi inaintea ta, dar nu-ti spun ce frica mi-a fost ieri cand am zis ca nu mai pun otrava in mine....
Si eu m-am suparat pe sotul cand mi-a spus ca sunt o femeie slaba ca nu ma pot lasa de fumat!
Acum nu stie nimeni ca eu deja sunt NEFUMATOARE de o zi, dar jur ca nu mai pun otrava in mine niciodata!
CURAJ PT AMANDOUA !!!!!
Image
marirogo

Postby Nosmoke » Thu Jun 04, 2009 11:49 am

Hai ca ma faci si pe mine sa plang! BRAVO FELICITARI. Sa stii ca ai facut un pas enorm. Asta este decizia ta. Si ai ales bine pentru tine. Cand va apare si Messa te va inscrie pe lista de NEFUMATORI!!!! ;) Sa stii ca acelasi sentiment l-am avut si eu cand am stins ultima tigara. Am avut pe moment senzatia ca am pierdut pe cineva...In clipa aia mi-am privit sotul si i-am spus :" te iubesc mult" iar el mi-a raspuns la fel, mi-am sunat mama si i-am spus ca mi-e dor de ea iar ea mi-a spus ca ma iubeste. Mi-am sunat fratele si i-am spus ca abia astept sa-l vad iar el mi-a spus: "ok pitico si mie mi-e dor de tine". Atunci am realizat ca nu am pierdut pe nimeni si nimic. Dimpotriva!!!!!!!! Am numai de castigat. Ca s anu mai zic ca acum au aflat ca nu mai fumez si sunt toti in culmea fericirii. Iar sotul meu jubileaza (el inca mai fumeaza dar voi fi linga el cand va decide sa nu mai fumeze). Parintii mei si fratele meu ma iubesc enorm, iar prietenii imi admira ambitia si puterea. Simt eu ca au inceput sa ma vada cu alti ochi. Chiar nu am pierdut nimic, am castigat.

Hai sa nu fii deloc trista. Ai numai de castigat! ;)
Nosmoke

PreviousNext

Return to Vreau sa ma las de fumat!