Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Forum pentru pregatirea etapelor de dinaintea renuntarii la fumat.

Moderator: airina

Re: Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Postby Nosmoke » Thu Jun 04, 2009 11:51 am

Mari si Amellyn cititi topicurile din forumul acesta. Rascoliti tot si veti vedea ce a simtit fiecare atunci cand a scapat de tutun. Veti fi uimite atunci cand va veti regasi... ;) Pe mine m-a ajutat enorm. Ori de cate ori ma apuca nebuneala ma puneam pe citit. ;)
Nosmoke
VETERAN! (nefumator de peste 1 an)

Postby marirogo » Thu Jun 04, 2009 11:57 am

Da e tare binevenit forumul asta pentru toti cei ce au luat decizia de a nu se mai otravi cu mana lui.
In plus peste catva timp va fi un jurnal care ne poate ajuta pt a nu recidiva!
Image
marirogo

Postby Nosmoke » Thu Jun 04, 2009 12:03 pm

E, hai sa nu ne gandim asa repede la recidive :D Sau mai bine spus sa nu ne gandim la asta si sa nu incepem sa ne temem "vai daca nu rezist daca ma voi apuca iar" . Alungam teama si facem loc starii de multumire ca am facut si ca facem ceva minunat pentru noi.

Si beti apa fetelor ca ajuta. Apa muuultaaaaa. Curata :D
Last edited by Nosmoke on Thu Jun 04, 2009 12:48 pm, edited 1 time in total.
Nosmoke

Postby airina » Thu Jun 04, 2009 12:06 pm

fetelor, va felicit! :D nici ca se putea sa luati o decizie mai buna!

ma recunosc in cuvintele tale Amellyn... la fel m-am temut si eu cand mi-am dat seama ca TREBUIE sa ma opresc! nu stiam sigur daca voi reusi, si primele saptamani au fost intr-adevar mai grele pentru ca a trebuit sa invat cum e fara tigara de dimineata, fara cea de dupa-masa si mai ales fara tigarile la nervi si la bucurii!
Amellyn wrote: DAR mustrarile de constiinta nu-mi mai dau pace...nu ma mai suport...sunt o mama denaturata si nu stiu ce as face daca as afla ca fumatul meu l-a afectat pe junior...cu toate astea nu stiu de ce tot imi vine sa fumez...sunt un nimic!!!!!!!

nu trebuie sa fii asa de dura cu tine! vei vedea ca in scurt timp te vei simti mandra de tine si vei stii sigur ca ai facut primul pas spre o cu totul alta viata! de NEfumator! :D

fiti tari! din experienta va spu ca primele 3 saptamani sunt putin mai grele si trebuie sa fiti pregatite sa faceti fata dependentei, dar apoi totul se lumineaza si totul capata sens!

cum spune si Nosmoke, cititi forumul, pe mine si acum ma ajuta!! veti gasi fel si fel de povesti si va veti da seama ca indiferent de cat de greu pare sa fie, MERITA TOT EFORTUL!!!
Image
all you need is love, or maybe some... coffee
airina
MODERATOR

Postby Nosmoke » Thu Jun 04, 2009 3:54 pm

Ce ma bucur ca avem membrii noi PROASPAT NEFUMATORI carora le urez sa ajungem la veterani impreuna. :D
Nosmoke

Postby Amellyn » Fri Jun 05, 2009 6:03 am

Sa nu ma treceti inca la lista de Nefumatori :(
Am fumat azi dimineata o tigara...m-a facut si de data asta...ieri a fost un chin...m-am infipt de cateva ori in sotul meu, eu care sunt cea mai calma persoana din cei pe care-i cunosc, ma enervez foarte greu si foarte rar dar ieri saream de 15m dc numai te uitai la mine :(
Dimineata m-am invartit si m-am sucit pina cand am aprins in cele din urma o tigara...ca o drogata eram :((
Incep sa imi dau seama ca psihic nu m-am pregatit cum trebuie...m-am aruncat deodata ca capul inainte si nu m-am pregatit cum trebuie...inca nu am ajuns la stadiul in care sa ma bucur ca nu mai fumez, inca o vad ca o mare renuntare si un mare sacrificiu, inca ii mai invidiez pe cei care fumeaza :((
Amellyn

Postby airina » Fri Jun 05, 2009 6:07 am

Amellyn, nu te descuraja! ai pierdut doar o batalie, nu intreg razboiul! poti considera ca i facut primul pas catre reusita si nu lasa sa fie si ultimul pas!

fa-ti curaj, incearca sa gandesti pozitiv si cand simti ca esto pregatita mai ales psihic, ma incearca o data, si inca o data, pana reusesti! te asigur ca vei avea numai de castigat!

bafta!
Image
all you need is love, or maybe some... coffee
airina
MODERATOR

Postby Messa » Fri Jun 05, 2009 6:11 am

Amellyn, este doar o batalie! Razboiul mai are destule lupte pe care le poti castiga! Exact cum a spus si airina!

Ce vreau sa spun este ca odata ce ai decis ca vrei sa scapi de fumat si iti faci atatea probleme si ai atatea mustrari de constiinta, la un moment dat va trebui sa te eliberezi! Bun, te-a "facut" o tigara, dar de ce sa le lasi pe restul, cele de dupa ea, sa "te faca" si ele? ;)

Hai sa-ti spun cum m-am lasat eu de fumat (si acusi fac 9 luni... sau zece, nu mai stiu, trebuie sa calculez :lol: ): am zis ca nu mai fumez, doua zile m-am chinuit groaznic si dimineata a treia zi am fumat o tigara. M-am enervat pe mine insami in asa hal, realizand ca, de fapt, tot chinul era strigatul disperat al dependentei, incat am rupt restul tigarilor in bucatele mici, maruntele... mi-am pedepsit dependenta, am infometat-o si m-am salvat pe mine! Si acum sunt libera! Lupta a durat cateva zile, sa stii... atat dureaza in general - pe urma e mai usor, si din ce in ce mai usor!

REZISTA! Nu fuma alte tigari!
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby Justlenu » Fri Jun 05, 2009 4:45 pm

Amellyn, cred ca iti e cu adevarat greu acum ca ai fumat, adica desi poate crezi ca te-ai calmat (pentru ca ti-ai luat doza de nicotina) e doar o amagire. E clar ca buna ziua ca daca ai venit pe forum vrei sa renunti si asta inseamna ca vei si reusi, e doar o chestiune de timp.

Stiu si eu cum e sa "te faca o tigara" si e cu adevarat frustranta faza asta. Ultima tentativa esuata de a renunta la fumat a fost pentru mine in primavara lui 2007, cand eram cam asa cum esti si tu acum... nesigura, parca invidiam fumatorii, parca ma minteam singura ca nu e momentul potrivit, eram un sac de nervi si o bomba cu ceas, asa ca in a 5-a zi, am fumat "doar o tigara", apoi in seara respectiva am terminat un pachet... si tot asa. Dar iti spun sincer ceva, am fost frustrata in interiorul meu toata perioada in care am fumat de atunci si pana am reusit cu adevarat sa las tigarile la o parte (dupa inca 1 an jumate de la tentativa esuata). Deoarece, acceptasem ca "ma facuse o tigara", dar imi doream sa inving tot eu pana la urma. Si uite asa, daca iti doresti, chiar se poate, nu e o vrajeala, cum poate mai cred unii, e o realitate. Cine altcineva decat tine stie ce vrei cu adevarat si cine crezi ca te poate ajuta cu adevarat cel mai mult?? TU! Asa ca trebuie sa vorbesti cu tine, sa iti dai seama ce vrei cu adevarat si daca chiar vrei sa renunti la fumat, te rog eu, nu mai fuma, nu mai prelungi ceva ce nu iti doresti.

Si vino pe forum, noi te vom asculta si iti vom fi alaturi, stiind prin ce treci si te vom sustine. Ai sa vezi ce repede trece timpul si ce repede vei deveni nefumatoare, pare greu, dar de fapt... trece mai repede decat te astepti. Ai sa vezi atunci ce multumire de sine vei avea si o sa intelegi pe zi ce trece ca decizia de a renunta la fumat e cea mai buna alegere pentru oricine a picat in viciul asta amarat si fara sens. Iti tin pumnii!! :D
Image
Justlenu
SUPERVETERAN! (nefumator de peste 2 ani)

Postby roxi » Sun Jun 07, 2009 11:27 am

Buna!Ma alatur si eu grupului,daca imi permiteti! :)
Am 25 de ani,fumez de aproximativ 8 ani,intre 10 si 20 tigari pe zi,si vreau sa renunt ,in primul rand pentru ca am probleme cu stomacul,si tigarile imi fac un rau teribil.
Felicitari pentru site!E de un real ajutor!
Am avut o singura tentativa de a ma lasa de fumat,si asta din cauza ca prietenul meu mi-a impus aproape,dar am rezistat doar 2 zile :evil: !
Azi am fumat vreo 3,mai am 2 tigari,si am sa incerc sa le las,asa ca am sa stau cu nasul in forumul acesta im urmatoarele zile!
Succes la toti si haideti sa ne incurajam reciproc! :)
[url=http://smokefreequitmeter.com/]
Image
[/url]
roxi

PreviousNext

Return to Vreau sa ma las de fumat!