Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Forum pentru pregatirea etapelor de dinaintea renuntarii la fumat.

Moderator: airina

Re: Ma tot pregatesc sa ma las de fumat

Postby Messa » Sun Jun 07, 2009 11:45 am

Bine ai venit, Roxi!!! Si FELICITARI pentru decizia ta! Dupa acest prim pas, urmeaza pregatirea - pentru a reusi, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea, sa te vezi pe tine insati nefumatoare, sa incerci sa-ti amintesti cum era cand nu fumai :)

Noi suntem aici! Daca ai vreo intrebare, vreo temere... spune-ne si vom incerca sa raspundem si sa iti fim de ajutor!
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby roxi » Sun Jun 07, 2009 8:52 pm

Bine v-am gasit,Messa,si felicitari pentru site!
Mare lucru ce faceti voi aici,fetelor(si baieti :D ).Cred ca sansele de a ne lasa de fumat cresc semnificativ daca suntem activi pe un astfel de site!
Ce sa zic,imi doresc foarte mult sa ma las de fumat,dar uneori ma apuca groaza cand ma gandesc ca nu mai pot fuma dimineata la cafea de exemplu,mi se intuneca mintea si mi se accentueaza depresia pe care deja o am :evil: .Insa daca nu reusesc nici acum ,nu am sa o fac niciodata1
Imi amintesc de cele 2 zile cand am reusit sa nu mai fumez.Prima zi a fost grea,din a doua nu am mai simtit nici o dorinta de a fuma,iar a treia zi,am zis:sunt in control,tigarile nu mai au putere asupra mea,dar hai sa fumez una,asa ,aiurea,"si am fumat una,apiu duopa vreo cateva ore,la fel de convinsa ca detin controlul,am mai fumat una,si dupa aia nu m-am mai oprit.
:x De aceea,sfatul meu este sa evitati metoda lasatului progresiv,e o prelungire a agoniei.Pur si simplu il luam pe NU in brate ,iar cand ne apuca dorul,atunci...nu stiu...enumeram in gand motivele pentru care frem sa ne lasam,luam o guma cu nicotina,fructe,mai privim un filmulet de "groaza"pe youtube!Facem ceva!Eu una am cautat poze antifumat si mi le-am printat si stai aici,pe noptiera,am sa ma mai uit din cand in cand la ele si sper sa ma ajute.
Va doresc succes din toata inima.Am o mare admiratie pentru cei care inceteaza sa mai fumeze si personal consider ca e una din cele mai mari realizari ale unei persoane! :)
Va pup cu drag!
[url=http://smokefreequitmeter.com/]
Image
[/url]
roxi

Postby Messa » Mon Jun 08, 2009 1:23 am

roxi wrote:Bine v-am gasit,Messa,si felicitari pentru site!
Mare lucru ce faceti voi aici,fetelor(si baieti :D ).Cred ca sansele de a ne lasa de fumat cresc semnificativ daca suntem activi pe un astfel de site!
Ma bucur mult sa citesc mesaje ca asta! Inseamna ca site-ul isi atinge scopul!

roxi wrote:Ce sa zic,imi doresc foarte mult sa ma las de fumat,dar uneori ma apuca groaza cand ma gandesc ca nu mai pot fuma dimineata la cafea de exemplu,mi se intuneca mintea si mi se accentueaza depresia pe care deja o am :evil: .
Stiu cum e! Si eu simteam la fel, pana cand m-am infuriat. Pai afurisitele de tigari sunt numai niste iarba uscata infasurata in hartie! Cum sa ajung EU sa ma tem, sa-mi fie groaza ca "raman fara ele"? Adica niste iarba uscata infasurata in hartie ajunsese sa imi dicteze MIE ce sa fac, cum si cand? Sa ma scoata din casa la 3 dimineata? Sa ma scoata in frigul iernii si canicula verii "la o tigara" pentru ca nu era voie sa fumez in diverse locuri? NU! Si am realizat ca, de fapt, a te lasa de fumat nu inseamna ca "nu mai poti" fuma dimineata la cafea, ci ca alegi sa nu mai vrei sa fumezi dimineata la cafea ;)

roxi wrote:Insa daca nu reusesc nici acum ,nu am sa o fac niciodata1
Ai sa reusesti! E greu, dar nu e imposibil, si trebuie sa crezi in tine. ESTI mai puternica decat niste iarba uscata infasurata in hartie!

roxi wrote:Imi amintesc de cele 2 zile cand am reusit sa nu mai fumez.Prima zi a fost grea,din a doua nu am mai simtit nici o dorinta de a fuma,iar a treia zi,am zis:sunt in control,tigarile nu mai au putere asupra mea,dar hai sa fumez una,asa ,aiurea,"si am fumat una,apiu duopa vreo cateva ore,la fel de convinsa ca detin controlul,am mai fumat una,si dupa aia nu m-am mai oprit.
Da, pai te-a pacalit dependenta... asa face! Dar acum stii, esti pusa in garda, poti anticipa... daca "gandul" de a fuma te prinde pregatita sa-i rezisti, vei rezista! Si, in timp, o sa iti fie din ce in ce mai usor!

roxi wrote::x De aceea,sfatul meu este sa evitati metoda lasatului progresiv,e o prelungire a agoniei.Pur si simplu il luam pe NU in brate ,iar cand ne apuca dorul,atunci...nu stiu...enumeram in gand motivele pentru care frem sa ne lasam,luam o guma cu nicotina,fructe,mai privim un filmulet de "groaza"pe youtube!Facem ceva!Eu una am cautat poze antifumat si mi le-am printat si stai aici,pe noptiera,am sa ma mai uit din cand in cand la ele si sper sa ma ajute.
EXACT! "NU" este un cuvant BUN! Incapataneaza-te! Fa nicotinei in ciuda!

roxi wrote:Va doresc succes din toata inima.Am o mare admiratie pentru cei care inceteaza sa mai fumeze si personal consider ca e una din cele mai mari realizari ale unei persoane! :)
Va pup cu drag!
Chiar este! Si ai sa reusesti si tu!
Image
Messa
Site Admin

Postby Justlenu » Mon Jun 08, 2009 8:06 am

Roxi, sper sa devii nefumatoare si sa ni te alaturi aici pe forum. Din cate am inteles, doar iti doresti sa renunti, dar inca nu ai facut pasul asta. Oricum, cel mai important si poate dificil pas e cel in care decizi sa iti iei adio de la viciul de a fuma. Dar vad ca deja aproape ai luat aceasta decizie, restul va veni de la sine, ai sa vezi. Nu e asa greu cum pare la inceput si... poate gandul ca nu vei mai avea tigara de dimineata supara pe cei mai multi dintre cei care se pregatesc sa se lase de fumat... ideea e ca nu e asa mare tragedie cum pare, desi cam toti am crezut ca va fi initial.. Va trece repede si poftele chiar vor ajunge sa lipseasca in timp, dimineata poti manca fructe, sau poti sa bei pur si simplu cafele delicioase (chiar e un topic aici pe forum cu exemple de super-cafele care iti lasa gura apa) dar fara tigara bineinteles, MERGE!!!
Eu iti urez bafta si te asteptam pe forum! :D
Image
Justlenu
SUPERVETERAN! (nefumator de peste 2 ani)

Postby roxi » Mon Jun 08, 2009 9:16 am

Buna dimineata,fetelor!
Cum merge treaba?Eu inca rezist,dar ca sa vedeti ce perfide sunt tigarile,imi vin in minte idei ca:"dar daca maine da peste mine o masina si mor?ce sens are sa renunt?pot muri foarte bine si fara tigari"Stiu ca e un mod de a justifica in sinea mea fumatul :evil: ,dar apoi ma incurajez singura :twisted: !Deci de ieri,de la ora 4 pm,nu am mai fumat.Doamne,greu mai e! :cry:
Dar mergem inainte!
:)
[url=http://smokefreequitmeter.com/]
Image
[/url]
roxi

Postby Justlenu » Mon Jun 08, 2009 10:09 am

Bravo tie Roxi! Mergi inainte, are sa iti placa rezultatul, pe bune. Nu lasa gandurile amagitoare sa te domine... vor trece si alea, nebagate in seama. Bafta!!! :D
Image
Justlenu

Postby Ancadavide » Fri Jun 12, 2009 7:59 pm

Buna tuturor !
Vreau sa ma las de fumat...asa si?! Ummm m-am mai lasat de cateva ori....si de ce m-am apucat? Pai sa va explic si chiar am nevoie de sfaturi si idei . La mine chiar e vb de socializare ....absolut toata lumea din jurul meu fumeaza , fiecare membru din familie, fiecare prieten. M-am lasat de fummat odata pentru aproape un an de zile si eram libera si fericita ,,,,, m-am lasat pentru ca iubitul meu de atunci nu fuma si am crezut ca e timpul sa le las si bine a fost . In aceea perioada insa locuiam cu el in alta tara, de parte de fam si prietenii mei. Apoi am plecat pe vas de croaziera la munca si acolo mai toti prietenii mei erau nefumatori, deci a fost f usor sa nu fiu tentata. Dar am ajuns acasa ... si gata...am cedat :( pur si simplu imi este greu . Locuiesc acum cu matusa si unchiul meu si verisoara mea. E vara e frumos, la mare...stam f mult in curte si toata lumea fumeaza. Ne bem cafeaua impreuna , vb despre ce vom face in ziua care doar ce a inceput...ne vedem iar dupa amiaza , mancam , fumam si povestim ce s-a mai intamplat peste zi. Merg in vizita la mama , ne cafelim, fumam , povestim. Ies in oras cu sora mea si prietenii,,,la un suc la terasa si fumam si ne distram ....si tot asa zi de zi .
Oare ce sanse am ? Vb serios acum, spuneti-mi si mie cum sa fac? Ce fac eu dimineata cand ma trezesc , toata lumea la masa, cafea si tigari una dupa alta. Eu ce fac/? Numai beau cafea? Numai stau cu ei? E corect? Sa stau in pat? Sa ma izolez? Cand m-am lasat atunci de fumat nu am avut nevoie de nimic inlocuitor, m-am lasat si gata . Stiu ca asa ma pot lasa insa ce fac cu cei pe care ii iubesc si cu care ador sa-mi petrec timpul?
Sper sa plec in voiaj mai repede si poate mai am o sansa acolo,,,,offf...sunt trista :(
Succes tuturor care au ganduri sa puna capat sclaviei in care ne aflam .
Anca
Image
Ancadavide
VETERAN! (nefumator de peste 6 luni)

Postby Messa » Sat Jun 13, 2009 12:17 am

Anca, intai mai lasa-te o data. Apoi ia-ti o tigara din aia electronica si cartuse fara nicotina si pufaie la aia cand esti cu familia... sau bate-i la cap si convinge-i sa se lase si ei... si asa ar fi cel mai sanatos! Dar daca nu vor si nu vor, poate o tigara din plastic te-ar putea ajuta.
Image
Messa
Site Admin

Postby Justlenu » Wed Jun 17, 2009 3:38 pm

Anca, bine ai venit pe forum si e bine ca nu renunti la ideea de a te lasa de fumat, asta inseamna ca deja mare parte din ceea ce trebuie pentru a reusi ai, acea dorinta de a fi libera, de a scapa, asa cum ai zis "din sclavia" asta.
Se poate sta cu fumatorii fara sa fumezi, nu trebuie sa te izolezi (e o idee gresita) si nici nu trebuie sa te gandesti ca lucrurile nu vor mai fi la fel doar pentru ca nu te otravesti si tu cu ei. Daca chiar vrei cu adevarat sa renunti la fumat, POTI, trebuie doar sa te hotarasti de cand, sa te pregatesti (eventual citesti putin pe forum topicul "Pland de a renunta la fumat") si sa iti anunti cunostintele si familia sa nu te cheme sa fumezi cu ei. E greu in primele zile, apoi ai sa vezi ca e mult mai usor, pana iti vor fi indiferenti si vei sta cu ei dimineata si nu numai dar fara sa simti nevoia sa te otravesti, chiar iti va fi mila de ei mai apoi cand vei scapa de viciul asta. Nu sunt vorbe goale!! E adevarul si au mai fost si altii in situatia asta si au reusit. ai incredere in tine ca vei reusi.
Si eu ma intrebam ce voi face dimineata, voi bea cafeaua doar "asa"? Uite ca, desi am renuntat la un adevarat "ritual" care se intindea aproape o ora in fiecare dimineata, in care ardeam 4-5 otravuri la cafea, Nu REGRET deloc ca doar imi beau cafeaua "simpla", chiar are gust mai adevarat (o sa intelegi ce inseamna asta) si ca ritualul s-a scurtat... E o chestie de dezobisnuinta, cum se zice "invatul are si dezvat" si asa e. Toate par grele pana ne adaptam la ele, apoi sunt cat se poate de naturale. Bafta si te asteptam printre noi!
Desi nu credeam c-o s-o spun si pe asta din motive ce nu merita amintite, poate te-ar ajuta sa citesti cartea lui Allen Carr - In sfarsit nefumator.http://www.scribd.com/doc/49762/Allen-Carr-carte-antifumat. Pe aici a citit-o multa lume si a renuntat dupa aceea, pe unii i-a ajutat deci.. incearca, daca simti ca poti si fara, ajungandu-ti propriile motive, atunci incearca asa, vezi tu. Bafta!
Image
Justlenu

Postby Ancadavide » Wed Jun 17, 2009 6:26 pm

Mersi mult pt reply :) simpatic finalul ...zic asta pentru ca am terminat cartea ieri seara si nu am mai aprins nicio tigare azi si ma simt ok...e chiar ciudat de bine ...am fost si la restaurant , la cumparaturi, s-a fumat langa mine in masina . la bar...sti ce e f interesant? Ca nimeni nu a observat ca eu nu am fumat nicio tigare ...Doamne cat de rau e sa fi fumator...iti pasa doar sa bagi tu cat mai multe tigari si nu vezi ce e in jurul tau ....ohh in fine , eu chiar ma simt f bine si sper din suflet sa raman asa. Cartea a fost buna :) m-a influentat enorm insa cred ca nu ar fi putut sa ma influenteze la fel daca nu eram hotarata ca vreau sa renunt .
Oricum sper sa mai vb :)
Pup la voi
Anca
Image
Ancadavide
VETERAN! (nefumator de peste 6 luni)

PreviousNext

Return to Vreau sa ma las de fumat!