Metoda lui Allen Carr

Forum pentru pregatirea etapelor de dinaintea renuntarii la fumat.

Moderator: airina

Re: Metoda lui Allen Carr

Postby Andy » Tue Dec 02, 2008 4:11 am

nu am fumat de ieri de la amiaz....ma simt ok,se poate,cafeaua nu si-a schimbat gustul,distractia de 1 decembrie a fost la fel fara tigare....e totul ok :lol:
Image
Andy
VETERAN! (nefumator de peste 6 luni)

Postby bila » Tue Dec 02, 2008 8:34 am

Bravoooo !!! :D Calatoria in jurul Pamantului,incepe cu primul pas... Nu mai stiu... or zis-o aia cu ochii mici,parca.. :lol: ..si multi al dracu ! :lol:
Eu sunt convins ca ai vointa necesara renuntarii la fumat.. Si chiar daca simti ca fiecare ora e grea, sa stii ca dupa cateva zile vei deveni cu mult mai optimist !!
bila

Postby Messa » Tue Dec 02, 2008 12:29 pm

Bravo, Andreas! O sa fie putin mai greu cam doua saptamani, pe urma e din ce in ce mai usor!
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby Dia » Tue Dec 02, 2008 3:35 pm

Andreas, felicitari!!! Dupa ceea ce spui, se pare ca ai norocul ca sevrajul nicotinic sa nu te afecteze prea tare. Daca eu, care in primele zile de abstinenta m-am simtit groaznic, am reusit sa ajung la trei saptamani si un pic fara tigari, atunci tu sigur vei reusi! Un pic de vointa si efort, dar crede-ma ca merita!
Dia

Postby Andy » Tue Dec 02, 2008 8:25 pm

:D deci am momente in care ma simt superb si apoi mai am momente in care simt nevoia sa trag aer adanc in piept nush,ma simt ca un claustrofob intr-un lift :lol: .Am trecut si de 12 ore stresante de munca fara sa fumez,recunosc la fiecare ora imi vine iar in cap (tigaraaaaa!!!!tigaraaaaaa!!!) dar imi spulber repede gandul cu ''Una e de ajuns sa devii iar dependent!!!''...imi cer scuze ca postez romane,va multumesc ca sunteti cu mine...prinde foarte bine cand niste straini te sustin asta dovedeste ca mai sunt si oameni buni in tara asta :) va multumesc mult prieteni, sper ca cei ce au renuntat sa nu se reapuce iar ce ce sunt ca mine sa le fie cat de usor se poate. bafta multa.pace....
Image
Andy

Postby Andy » Tue Dec 02, 2008 8:32 pm

Plus de asta vreau sa imi fac cum faceam in armata...ca un calendar unde in fiecare zi de nefumator fac un X ...oare e prostie?
:lol: sunt mai bolnav eu asa de fel :))
Image
Andy

Postby bila » Wed Dec 03, 2008 7:18 am

Bravooo !!!
Nu cred ca e o prostie sa poti vizualiza zilele in care nu ai fumat. Ai putea pune pe cantar zilele din urma ce au fost f grele, cu minutele alea pardalnice!!! :lol: Eu nu le-am "insemnat' ,dar ma gandeam! Cand am facut 10 zile,am sunat un prieten. Eram entuziasmat,de parca nu fumasem de 10 ani!!! :lol: .. Dar adevarul nu e prea departe... Fiecare zi de la inceput,e extrem de grea... O luna de zile... E mult o luna de zile? neah... E luna de zile zboara ca gandul! ... Dar in prima luna fara tigari e cumplita! Totusi, diferenta dintre cum te simti in prima zi si in ziua a 30-a,e ca de la cer la pamant !!
Iti vine in minte f des "tigara". Dar e normal! Cu totii am trecut prin asta,si iti garantez ca nu esti altfel decat noi! Si tu,poti! Eu cred ca puterea de a renunta,mi-a fost data de faptul ca am putut sta o zi fara tigari.
Cele mai grele clipe au fost: dupa 2 ore,dupa prima masa,dupa prima cafea,in timpul primului meci de fotbal,la prima partida de pescuit.. :lol: ,dupa prima zi.. :lol: Intr-un cuvant, mi-a fost greu atunci cand in ritualul meu zilnic trebuia sa "sar" tigara.
Andreas, iti jur! Poti !
bila

Postby bila » Wed Dec 03, 2008 7:22 am

Si cred ca ai dreptate. Si eu am gandit la fel. Daca fumam una,cred ca vom ajunge la "inca una ca n-o fi foc"," doar asta si gata"...
Asta e traseul spre dependenta. Nu?
bila

Postby Messa » Wed Dec 03, 2008 1:27 pm

:D La asta cu insemnatul nu m-am gandit, dar cred ca ar fi fost o idee super :) Cred ca daca si "vezi" cate zile ai rezistat, te motiveaza chiar mai bine decat daca doar contabilizezi in minte... Eu mai am 5 zile si fac 3 luni, cred ca as fi umplut deja o foaie cu betisoare! Numai cand ma gandesc cat timp a trecut si, iata, nu numai ca nu mai simt nevoia sa fumez, dar ma si deranjeaza tigarile... sunt foarte incantata de mine. In orice caz, dupa o luna nu a mai fost vorba de "rezistat" - fiecare zi a venit de la sine.
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby Andy » Wed Dec 03, 2008 5:59 pm

:D a mai trecut o zi de munca stresanta in care nu am aprins tigara.azi nici nu am prea avut timp sa ma gandesc la fumat doar pe la 16:00 asa mi-a venit odata in cap,dar a trecut repede :lol: oricum in fiecare zi abea astept sa vin acasa sa postez pe forum :lol: :lol: :lol: nush de ce dar imi place asa de voi.spune messa dupa cata vreme iti trece pofta?la modu cand incepe sa nu iti mai ceara? 3 saptamani asa cum spune allen carr? Bila tu cat ai de cand nu mai fumezi?
Image
Andy

PreviousNext

Return to Vreau sa ma las de fumat!