Metoda lui Allen Carr

Forum pentru pregatirea etapelor de dinaintea renuntarii la fumat.

Moderator: airina

Re: Metoda lui Allen Carr

Postby R@du » Wed Sep 16, 2009 5:15 pm

Ceva este in neregula la cartea aia. :) Daca in alte tentative in primele zile injuram si eram nervos, de data asta liniste. Este altceva. Parca e prea usor.
Nenea Carr te face la psihic astfel incat sa crezi ca odinioara cel mai bun prieten al tau, tigara, este de fapt dusmanul tau nr.1, care distruge tot: sanatate,buget, familie, afaceri..samd.Si chiar asa si este. Spalarea de creier este prea mare.
........maturator de praf de stele....
R@du

Postby Messa » Fri Sep 18, 2009 2:37 pm

R@dule, pai foarte bine! Eu am zis ca o sa imi fac un mic stoc de carti (era vreo 9 lei cea aparuta la Humanitas in 2004 si vreo 30 cea aparuta anul asta) sa am sa fac cadou fumatorilor pe care ii cunosc - exista si in varianta audio (e vreo 40 de lei si ceva) pentru cei care nu au timp, dar cred ca e mai eficienta citita chiar de cel care vrea sa se lase de fumat :)

Cartea arata asa (prima poza e editia veche, a doua e editia noua):

Image
Image
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby deeaa » Sun Sep 20, 2009 6:19 pm

am citit s eu cartea si sincer vr s renunt l fumat acum o ora am fumat ultima tigara.dac aveti niste sfaturi d dat vas f recunoscatoare :mrgreen:
deeaa

Postby cristi » Sun Sep 20, 2009 7:27 pm

Pai daca ai citit cartea cred ca ai facut deja pasul cel mare...in principiu bea multa apa, mananca fructe, fa miscare si citeste pe forum experientele celorlalti.
cristi

Postby Eve » Mon Sep 21, 2009 12:10 pm

Buna tuturor.

Am aproape 24 de ore de cand nu fumez. Mai exact 22. Ieri la ora 5 a fost ultima tigara, bineinteles dupa ce am citit cartea lui Allen Carr. Azi dimineata am baut si cafea. Si nu am simtit nevoia de tigara. Sper sa fie la fel de usor in continuare. A, beau f multa apa. Am baut deja spre 3 litri. Si continui sa ies cu virgula colegii mei la fumat insa ei sunt cu tigara, eu cu paharul cu apa.
Sper sa reusim toti si sa fie cat mai putini oameni care sa se pauce de fumat. Este groaznic obiceiul acesta.
Mentionez ca eu eram fumatoare inraita. Sau ma rog, serioasa. Nu scadeam sub un pachet pe zi. Si nu concepeam dimineata fara cafea si tigara.

va pup! si tare ma bucur ca am descoperit acest forum.
:)
Eve

Postby cristi » Mon Sep 21, 2009 1:06 pm

Buna Eve (frumos nick, imi aduce aminte de Wall-E).
Felicitari pentru decizia pe care ai luat-o si sa sti ca procedezi foarte corect cu apa. Si eu eram cu sticla de 0.5 cu apa in pauze. Este foarte important sa ai atitudine pozitiva, o sa te simti din ce in ce ma bine si fizic cat si psihic. Te asteptam sa revii cu noutati.
cristi

Postby Eve » Mon Sep 21, 2009 1:20 pm

Buna Cristi

Multumesc pentru incurajari.
Nick ul chiar de asta l-am ales. WallE e preferatul meu. M-a induiosat si cred ca l-am vazut de 10 ori. :)
Ideea cu apa este ca mi-e tare frica ca ma ingras. Ma "chinui" de vreo 2 ani cu sportul regulat, sala , alergat etc. Si n-as vrea sa arat ca Miss Piggy acum. Asa ca nu mananc absolut nimic in plus fata de zilele in care fumam, doar beau apa. Muuulta apa.
Mi-era teama de ingrasat, insa de cand am citit cartea si posturile voastre, m-am linistit.
Sunt foarte fericita ca am luat decizia asta! Am putina teama, dar daca merge totul cum a mers azi, sunt salvata!

Va pup! :)

Eve.
[url=http://smokefreequitmeter.com/]
Image
[/url]
Eve

Postby airina » Mon Sep 21, 2009 1:40 pm

bine ai venit Eve! :) atitudinea pozitiva este baza acestei incercari! ;) nu este chiar usor, dar se poate! pe forum vei gasi multe exemple care sa dovedeasca acest lucru! trebuie sa fii pregatita sa faci fata oricarei incercari mai ales pe perioada de servraj... nu dureaza mult... :? dar impediat ce trece peste vei putea observa atatea beneficii...
bafta multa si chiar daca apar, nu te lasa coplesita de cateva kg in plus... asta e partea usoara! ;) iar pentru tine care deja ai grija de corpul tau, va fi si mai usor!
Image
all you need is love, or maybe some... coffee
airina
MODERATOR

Postby Messa » Mon Sep 21, 2009 4:58 pm

Buna, Eve! Si bine ai venit pe forum! Felicitari pentru cele 24 de ore de nefumat - cred ca sunt printre cele mai grele - asadar, daca ai trecut cu bine de ele, poate iti va fi usor sa continui! Noi te sustinem!
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby Silva » Mon Sep 21, 2009 5:54 pm

Buna seara!
Am terminat si eu de citit cartea lui Allen Carr acum vreo doua ore, am stins ultima tigara (sper) si m-am pus pe citit mesajele de pe acest forum. M-a impresionant modul cum sunt incurajati cei ce incearca sa se lase de fumat.
Fumez de 18 ani si pana acum nu am incercat sa ma las niciodata. Imi spuneam ca mie imi place foarte mult sa fumez si ca nu doresc sa renunt. Ma minteam, bineinteles. Am aflat de metoda lui Allen Carr acum mai bine de un an si desi cel care imi povestise despre ea reusise sa se lase de fumat, pana ieri nici prin cap nu mi-a trecut sa deschid aceasta carte. Mi-era teama. Inainte consideram nefumatorii o ciudatenie a naturii: cum se pot ei distra in barurile in care tai fumul cu cutitul, ce fac cu mainile asa neocupate, ce gust o avea cafeaua lor fara tigara? Acum sunt convinsa ca fumatul nu este placere ci doar dependenta. Voi reveni sa povestesc cum imi petrec sevrajul.
O seara buna tuturor!
Silva

PreviousNext

Return to Vreau sa ma las de fumat!