Metoda lui Allen Carr

Forum pentru pregatirea etapelor de dinaintea renuntarii la fumat.

Moderator: airina

Re: Metoda lui Allen Carr

Postby siminel » Sun Jul 19, 2009 11:05 pm

am fumat 8 ani de zile fara sa ma opresc o zi. de un an tot incerc sa reduc tigarile sau sa le las de tot! tocmai am citit "in sfarsit nefumator!" si am sting ultima tigara!nush daca sunt capabila sa ma las dar sper din tot sufletul ca Ultima Tigara sa fie ultima...
siminel

Postby Messa » Tue Jul 21, 2009 1:38 pm

Felicitari, siminel, si BINE AI VENIT!

Ai reusit sa nu fumezi de ieri pana azi? Te trec la lista de nefumatori de 2009?
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby danidriel » Mon Jul 27, 2009 1:33 pm

Am spus acum trei saptamani ca nu e necesar sa ai vointa ca sa renunti sa fumezi, atunci cand citesti carte lui Allen Carr. Ca sa fiu mai exact ma refeream la faptul ca nu tine de vointa atata timp cat realizezi ca e o aberatie sa fumezi.
Consider ca vointa iti trebuie atunci cand renunti la ceva care iti aduce o anume satisfactie (indiferent in ce anume consta ea) desi iti e interzis din anumite motive acel ceva (sanatate, etica etc). In momentul in care realizezi ca actiunea de a fuma este din start rezultatul "spalarii creierului", ramane sa alegi momentul in care sa pui capat acestui obicei, decizia fiind o reactie fireasca si natuala, nu un efort de vointa. Cartea iti da convingerea ca intr-adevar nu ai nevoie de tigari. ultima tigara am fumat-o pe 4 aprilie, odata ce am terminat cartea.
Fumatorii, deschideti bine ochiii si nu va mai lasati pacaliti ca ati avea motive sa fumati. Noii nefumatori, bafta si fiti mandri de voi pentru ca meritati.
danidriel

Postby airina » Tue Jul 28, 2009 2:02 pm

asa este, cartea poate avea un efect uluitor asupra celui ce citeste, dar parerea mea este ca trebuie ca cel ce o citeste sa isi doreasca sa reuseasca... sa-si doreasca sa fie manipulat... altfel e sortita esecului...
eu stiu sigur ca mi-am dorit sa reusesc si bineinteles ca deja stiam ce aberant este sa depinzi de o tigare, dar poate ca nu gasisem inca o expunere atat de reusita precum este cea a lui Carr...
la mine a mers, iar acum, dupa aproape jumatate de an :D , ma gandesc la primele zile de "nefumator" si nu stiu exact ce a declansat totul... manipularea, hotararea, ambitia.... :roll:
Image
all you need is love, or maybe some... coffee
airina
MODERATOR

Postby cristi » Tue Jul 28, 2009 7:00 pm

tocmai am terminat si eu de citit metoda lui allen carr...foarte tare e faptul ca asemanator am procedat si eu fara citesc dinainte. E interesant sa o citeste dupa ce simti ca te-ai lasat ... mai ales faza "dak in momentul asta nu fumezi aprindeti o tigara" sincer iti vine sa ii spui lui allen " e na ! ce te face sa crezi ca voi face prostia asta daca eu nu vreau sa mai fumez"

"Nu incerca sa nu te gandesti la fumat sau nu te speria daca te gandesti la asta in permanenta. Insa ori de cate ori te gandesti la fumat-azi, maine, tot restul vietii-spune-ti:<<Bravo mie! Sunt nefumator ! >>

Fraza asta mia prins cel mai bine pentru ca m-a linistit ...faptul ca sunt putin obsedat de fumat incat sunt foarte enervant pentru prietenii mei fumatori reprezinta doar entuziasmul ca am reusit si ca e foarte frumos sa fi LIBER ! In fiecare zi imi zic ca e foarte bine ca nu mai depind de tigari cand mergeam ziua prin canicula aveam in minte numai fraza asta : Prost sa fi sa fumezi cand abia ai aer sa respiri.

Desi nu asta m-a facut sa ma las de fumat o recomand ca pe cea mai buna metoda pentru ca te face sa realizezi ceea ce este normal si ai evitat sa faci.

Succes tuturor !!!
cristi

Postby cristi » Tue Jul 28, 2009 8:24 pm

apropo Messa daca ai bunavointa sa ma treci si pe mine la nefumatori 2009 sunt recunoscator. Ca data de referinta 15 iulie 2009...au trecut 2 saptamani (defapt maine se implinesc ) si deja ma gandesc cum o sa fie cand o sa postez aici pe forum pe 15 iulie 2010 din aceasi ipostaza :D suna bine. Pana atunci sa traim viata din plin ceea ce cred ca pana acum intr-o oarecare masura am ratat.
Numai bine !
cristi

Postby Messa » Wed Jul 29, 2009 8:04 am

Image
Messa
Site Admin

Postby danidriel » Wed Jul 29, 2009 8:55 am

Te rog Messa, baga-ma si pe mine in lista de nefumatori din 2009, am fumat ultima tigara pe 4 aprilie 2009.
sfat pt nefumatori: luati-va o bicicleta (se amortizeaza in doua luni cu banii pe care i-ati scutit de la tigari),
Bicicleta face bine mai ales in perioada asta. Eu am transformat surplusul de dulciuri consumate, in masa musculara,
si mi-am consumat surplusul de energie rezultat din ciocolate, pt un somn bun.
Bafta
danidriel

Postby Messa » Thu Jul 30, 2009 6:49 am

Image
Messa
Site Admin

Postby danidriel » Fri Jul 31, 2009 1:14 pm

Mercic Messa.
Am tinut sa apar si eu pe aceasta lista ca sa vada cei ce vor sa renunte ca nu sunt singuri si ca lista celor care au reusit se mareste, dovada ca se poate. Si chiar se poate.
Bafta tuturor si merci Messa.
danidriel

PreviousNext

Return to Vreau sa ma las de fumat!