Am trecut de ziua 1

Forum de sustinere pentru persoanele care au renuntat la fumat si trec prin perioada de sevraj.

Moderator: airina

Re: Am trecut de ziua 1

Postby marirogo » Fri Jun 05, 2009 7:30 am

Messa wrote:La mine a fost aiurea in perioada 2-3 saptamani de nefumat... pentru ca fix atunci am reusit sa fiu "insidios" antrenata intr-o cearta - numai incapatanarea mea teribila (ce buna e incapatanarea!) m-a salvat de tigara care chiar mi-a fost oferita ca "leac" pentru nervi. Normal ca am refuzat-o (din incapatanare, precum spuneam, ca tare as fi luat-o, afurisita de tigara!) si m-am enervat si mai tare - pai cum, stii ca tocmai m-am lasat de fumat, ca sunt vulnerabila, ca ma lupt cu tentatiile si, dupa ce ca ma enervezi cu buna stiinta, imi mai si dai o tigara? Mrrrrr!!! :x

Tare incercarea asta !
Sper sa fiu la fel de incapatanata si eu la tentatii !
Image
marirogo

Postby Messa » Fri Jun 05, 2009 7:35 am

Da, pai una dintre strategii este sa iei tentatia ca pe un afront, o jignire, un atentat la sanatatea ta si la binele tau - si sa refuzi asa cum ai refuza daca cineva ti-ar oferi un pahar cu otrava. Nu de alta, dar se gasesc destui "binevoitori" care iti ofera o tigara fix atunci cand, de fapt, tu ai avea nevoie ca toate tigarile din lume sa fie cat mai departe de tine :x
Image
Pentru cine are nevoie: centrale termice si aer conditionat!
Messa
Site Admin

Postby Nosmoke » Fri Jun 05, 2009 8:06 am

Mi-e rusine sa o spun dar nici eu n-am fost ocolita de fazele cu nervii. Maiales ca mama a stat 2 saptamani la mine pentru ca avut de urmat un tratament. Uneori prezenta ei ma scotea din sarite (desi o iubesc enorm) si ma tot razbunam pe ea :( Sper din suflet sa ma ierte. Despre sotul meu ce sa mai zic...saracul e sac de box :oops: Noroc ca ma iubeste si stie ca din cauza lipsei nicotinei fac ce fac. Noroc ca nu ma tin mult episoadele cu nervii. 8-)
Nosmoke
VETERAN! (nefumator de peste 1 an)

Postby Messa » Fri Jun 05, 2009 8:11 am

Pai nu te tin mult pentru ca sunt artificiale :) Cand o sa scapi de dependenta complet nu vei mai avea astfel de probleme :) Totul va reveni la normal!
Image
Messa
Site Admin

Postby Nosmoke » Fri Jun 05, 2009 8:23 am

Messa wrote:Pai nu te tin mult pentru ca sunt artificiale :) Cand o sa scapi de dependenta complet nu vei mai avea astfel de probleme :) Totul va reveni la normal!

Tocmai fazele astea ma indarjesc si mai tare sa stau departe de tutun :twisted: . De ce sa las dependenta asta sa imi manince demnitatea si sa ma joace in picioare cum vrea ea??? Cum sa las porcaria asta sa ma schimbe asa urat???? Va aduceti aminte din filmul Stapanul Inelelor ce fel li se schimba chipul celor care tinjeau dupa inel? :twisted: Cam asa ma vad eu cand micul montru imi mai da tarcoale :D
Nosmoke

Postby marirogo » Fri Jun 05, 2009 12:06 pm

Am trecut si de ziua a 2-a.
A fost o zi usoara.
Image
marirogo

Postby Nosmoke » Fri Jun 05, 2009 12:15 pm

marirogo wrote:Am trecut si de ziua a 2-a.
A fost o zi usoara.

Bravo marirogo! :)
Nosmoke

Postby Justlenu » Fri Jun 05, 2009 4:28 pm

Marirogo, ma bucur ca ai venit in randurile nefumatorilor. Ma bucur de asemenea sa vad ca ai gasit sprijin pe acest forum, ca deja suntem din ce in ce mai multi oameni care apreciem sanatatea si am ajuns la concluzia ca a fuma e doar un tic, o obisnuinta inutila... ca ne incurajam unii pe altii, ca ne impartasim reusitele, cat si clipele grele. Vreau sa iti spun ceva. ESTI O NOROCOASA!! Asta pentru decizia ta, dar si pentru ca are cine sa te asculte si sa te inteleaga. Cand am renuntat eu, am cautat in disperare un forum, ceva unde sa pot vorbi cu oameni care treceau prin ce treceam si eu... din pacare, chiar atunci nu exista.. Am gasit forumul asta cam dupa doua luni dupa ce renuntasem, dar oricum m-a ajutat enorm. Ne face bine sa ne exprimam trairile, sa ne asculte cineva, sa ne dea sfaturi, sau pur si simplu sa vorbim cu altii despre asta. Asa ca, ai venit exact in locul potrivit, vino zilnic, spune cum te simti si bucura-te cum trec mai intai zilele, apoi lunile si tot asa... ca nefumatoare. :D
Image
Justlenu
SUPERVETERAN! (nefumator de peste 2 ani)

Postby marirogo » Fri Jun 05, 2009 5:04 pm

Intr-adevar este un ajutor f. mare acest forum.
Alaltaieri, cand am intrat prima oara pe forum, am postat la deruta.
Eu luasem deja decizia de a renunta la fumat, si incepusem lupta, si abia dupa aceea am cautat un sprijin si am gasit forumul.
Chiar azi ma gandeam ca am postat cam des, dar apoi mi-am zis ca poate experienta mea va ajuta candva pe cineva, asa cum m-a ajutat si pe mine sa vad ca airina a avut aceleasi simptome de "vid in creier", cum i-am zis noi, si care pe mine m-a speriat teribil. Ma panicasem.
Oricum, va multumesc tuturor pentru sprijin si intelegere-in special lui -Nosmoke, care a fost pe faza de la primele mele interventii.
Sper ca si eu la randul meu sa ajut pe cineva.
De asemenea, sper si eu sa se ingroase randurile celor care iau decizia de A NU-SI SCURTA VIATA SI CALITATEA EI.
Last edited by marirogo on Sat Jun 06, 2009 8:57 am, edited 1 time in total.
Image
marirogo

Postby Messa » Fri Jun 05, 2009 9:41 pm

Nosmoke wrote:De ce sa las dependenta asta sa imi manince demnitatea si sa ma joace in picioare cum vrea ea??? Cum sa las porcaria asta sa ma schimbe asa urat????
ASTA e atitudinea de invingator! BRAVO!

Nosmoke wrote:Va aduceti aminte din filmul Stapanul Inelelor ce fel li se schimba chipul celor care tinjeau dupa inel? :twisted: Cam asa ma vad eu cand micul montru imi mai da tarcoale :D
Imi place comparatia cu inelul din Lord of the rings! Asa este! :lol: :lol: :lol: Tot filmul ar putea avea, in loc de inel, o afurisita de tigara! Tot filmul e o lupta cu o dependenta!

Lenu, esti minunata, ca de obicei! Multumesc :)

Marirogo, ma bucur mult ca te ajuta forumul! Mult de tot! Inseamna foarte mult pentru mine!

Si ma bucur enorm sa vad ca sunt din ce in ce mai multi oameni care vor sa scape de fumat si aleg o viata mai sanatoasa si mai curata, fara tigari!
Image
Messa
Site Admin

PreviousNext

Return to Sevraj